Az Agrárminisztérium (AM) egyszeri vissza nem térítendő támogatás formájában 65 millió forintos keretösszegből biztosítja a súrlókór megelőzését a juh- és kecsketartók számára – ismerteti a szaktárca az MTI-hez eljuttatott közleményében.
Az agrártárca nemzeti forrás terhére megteremtette a támogatási lehetőséget a juh- és kecskeállományt érintő súrlókór genotipizálási költségeinek fedezésére. Ennek oka, hogy a korábbi években elérhető, Európai Unió által társfinanszírozott forrás 2024-től megszűnt.
A cél a járványügyi védekezéssel összhangban az, hogy a súrlókórral szemben fogékony egyedeket kiszűrjék, ezáltal a betegség ne terjedhessen el a juh- és kecskeállományokban – áll a közleményben.
A 65 millió forintos keretösszeggel rendelkező támogatási program alapján az a juh- vagy kecsketartó jogosult támogatásra, akinek az állatállománya tekintetében elvégzett súrlókór genotipizálás 2024. évi költségét a Magyar Juh- és Kecsketenyésztők Szövetsége megelőlegezte.
A támogatás alapja az állattartó állatállományán a súrlókór genotipizálási vizsgálatához levett minta darabszáma, az összege mintánként legfeljebb 6500 forint lehet.
Az AM felhívja a figyelmet, hogy támogatási igényüket az érintett állattartók 2024. október 15. és 31. között nyújthatják be a Magyar Juh- és Kecsketenyésztők Szövetségéhez, amely az állattartók nevében eljárva, meghatalmazottként nyújtja be az összesített támogatási igényt a Magyar Államkincstár részére.
A Kincstár az egyes állattartók részére megállapítható támogatás összegéről legkésőbb 2024. december 31-ig dönt.
Fontos, hogy az állattartó részére támogatás közvetlen kifizetésére nem kerül sor. Ugyanakkor a támogatási igény pozitív elbírálása esetén a 2024-ben már elvégzett állategészségügyi szolgáltatás díját az állattartónak nem kell megfizetnie – közölte az Agrárminisztérium.
MTI
Népszerű cikkek a rovaton belül
A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést
Hamarosan benyújthatók az ökológiai gazdálkodás támogatási kérelmei
November végétől pályázhatnak az új AKG-ban való részvételre a szőlőtermelők
Somogy vármegyét is elérte a madárinfluenza
Rohamosan terjed a vírus – Komárom-Esztergomban is azonosították a madárinfluenzát
Baranyát is elérte a madárinfluenza
Kiemelt figyelem a víziszárnyas-ágazaton
Megjelentek az öntözésfejlesztési pályázati felhívások
Fórumot tartottak a hazai gyapjúhasznosítás új lehetőségeiről