október 17, 2024

Új támogatás nyílik a halágazatban

hal-halászat-lehalászás

MTI/Balázs Attila

Megjelent a Halastavak természetiérték-fenntartó szerepének támogatására vonatkozó felhívás.

A felhívás a MAHOP Plusz keretében kerül kiírásra, beadási időszaka 2024. október 25. 09:00-tól – 2025. február 28. 23:59-ig áll nyitva, a kérelmeket elektronikusan kell beadni. Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege projektenként minimum 200.000 Ft – maximum 3 021 407 007 Ft. A projekt megvalósítására öt év áll nyitva, legkésőbb 2028. december 31-ig kell megvalósítani, és betartani a vállalt kötelezettségeket.

A felhívásra támogatási kérelmet nyújthatnak be a támogatási kérelem benyújtását megelőzően legalább 1 lezárt üzleti évvel rendelkező őstermelők, családi gazdálkodók, Magyarországon bejegyzett egyéni vállalkozók, szövetkezetek, állami tulajdonú gazdasági társaságok és magántulajdonú gazdasági társaságok (KKV-k), valamint a felhívás céljaihoz kapcsolódó gazdasági tevékenységet folytató érdekvédelmi szervezetek és egyesületek, amennyiben extenzív akvakultúrával foglalkoznak. Fontos, hogy a támogatási kérelem tárgyát kizárólag a támogatási kérelem benyújtásakor jogerős, a támogatást igénylő nevére szóló vízjogi üzemeltetési engedéllyel rendelkező, a tulajdoni lap alapján halastó művelési ágú terület(ek), valamint haltermeléssel hasznosított víztározók képezhetik.

A kötelezően megvalósítandó tevékenységeket mind el kell végezni, mivel azok összességében lehet elérni a kívánt célokat. Ilyen tevékenységek:

  • a halastó területnek/haltermeléssel hasznosított víztározónak három évente legalább egyszer teljes lecsapolásra és feltöltésre kell kerülnie
  • a programba bevont halastóba/haltermeléssel hasznosított víztározóba évente több mint 50 kg/ha ponty népesítő anyagot kell telepíteni. (A kihelyezés maximális mértéke ezen halfajra vonatkoztatva 700 kg/ha/év lehet)
  • A halastavi tápanyag-gazdálkodásban alapvetően szerves istállótrágya használható, (emellett nitrogén hatóanyag-tartalmú műtrágya, amely maximum nitrogén hatóanyag mennyiségben engedélyezett)
  • a telepesen fészkelő vízimadarak fészektelepeinek 100 méter sugarú körén belül kötelező a hínárvegetáció fenntartása, (amely nem gyéríthető)
  • a nádaratás és egyéb ehhez kapcsolódó tevékenységek (különösen a szállítás és kihúzás) végzése, december 15. és február 15. között a rizómák károsítása nélkül engedélyezett
  • a madárriasztás a működési területe alapján illetékes természetvédelmi hatóság által jóváhagyott éves Madárriasztási Terv alapján végezhető
  • a fészkelési időszakban (március 1.-július 15.) a vízszintingadozás napi mértéke nem haladhatja meg az 5 cm-t (itt vannak kivételek)
  • nem zavarható a vízpart vagy a vízi környezet a vidra szaporodási helyének, valamint telepesen fészkelő vízimadarak fészektelepeinek 100 méter sugarú körzetében
  • a Tógazdálkodási Naplók vezetése kötelező

A teljes támogatási felhívás és a hozzá tartozó mellékletek a palyazat.gov.hu oldalon elérhetőek.

(NAK)