
MTI Fotó: Kovács Attila
A talajok felső fél méteres rétege csaknem országszerte sok nedvességet tartalmaz, ami kedvező körülményeket jelent az őszi kalászosok tél előtti megerősödéséhez, az ismét csapadékosra forduló időben pedig tovább töltődnek a talajok – írta a HungaroMet Zrt. agrometeorológiai elemzésében.
Azt írták: enyhe, de csapadékos idővel búcsúzott a november, csütörtökön és pénteken a Dunántúl északnyugati felén csak 1 milliméter körüli, míg máshol 2-7 milliméter közötti csapadék hullott jellemzően eső, néhol havas eső formájában, majd később csak elszórtan,és igen gyenge esők alakultak ki, így összességében az elmúlt tíz nap – ahogyan az ország túlnyomó részén az elmúlt harminc nap is – szárazabb volt az ilyenkor szokásosnál.
A talaj felső fél-, délnyugaton és helyenként északkeleten egyméteres rétege alaposan átnedvesedett, de az Alföldön a fél méternél mélyebb rétegbe egyelőre csak kevés nedvesség jutott.
A hőmérséklet összességében 1-2 Celsius-fokkal magasabban alakult az ilyenkor szokásosnál, napközben a múlt hét második felében sokfelé melegedett 7-10 fok közé a levegő, majd hétfőtől a köd megjelenésével a borongós tájakon már visszaesett a hőmérséklet 4-7 fokig.
A repce fejlett, jó állapotban van az ősz első felére jellemző esős, de viszonylag enyhe időjárásnak köszönhetően. Az októberben vetett gabonák esetén azonban már nem ilyen egységes a kép.
A november közepéig, egy hónapon át tartó száraz időszak többfelé egyenetlen kelést és nehézkes korai fejlődést eredményezett, amin sokat segített a november második felében hullott csapadék, majd az elmúlt egy hét viszonylag enyhe időjárása, ami jót tett a néhol még mindig csak 3 leveles állományok erősödésének.
Az előrejelzés szerint a következő napokban az évszakhoz képest enyhe, de csapadékos időre van kilátás, több hullámban érkezik majd az eső, havas eső, a hegyekben hó hullhat. Összességében az ország nagy részén 10-15 milliméter közötti csapadékra van kilátás a következő egy hétben, így tovább folytatódik a talajok őszi-téli feltöltődése.
A minimum-hőmérsékletek jellemzően fagypont körül vagy kevéssel a fölött alakulnak majd, és napközben többnyire 2 és 7 fok közé melegszik a levegő.
MTI
Népszerű cikkek a rovaton belül
Új kiadvány a toxinfertőzés megelőzéséért
Távozik posztjáról Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár
Folytatódott a talajok feltöltődése
Az idén is félmilliónyi kiskertben termelnek zöldséget saját célra
A terméshozamok előrejelzését és a növénybetegségek azonosítását segítő kutatási program indult
Jelentősen nőtt a hazai növényházi zöldségtermesztés minősége és versenyképessége
Új lehetőség a gazdálkodók számára az ökológiai célú vízpótlás
Magyar fejlesztésű technológia segítheti a gombatermesztést
Új gabonafajták előállítását szolgáló génszerkesztési eljárást fejlesztettek