
Fotó: NAK
Bár már őszbe hajlik az idő, még mindig nem késő, hogy az ország számos pontján elérhető szedd magad akciók keretében saját magunk szüretelte gyümölccsel töltsük fel az éléskamránkat.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara körképe szerint szinte minden vármegyében vannak gazdaságok, amelyek úgynevezett szedd magad akciót hirdetnek. A legtöbb helyen a szezonnak megfelelően almát és körtét lehet szedni, de számos szilva, szőlő- és dióültetvény is várja a szüretelőket. Emellett az olyan különlegesebb gyümölcsök, mint a birs, a datolyaszilva, a füge, sőt a kivi esetében is találni az országban egy-egy gazdaságot, ahol szedd magad akciót hirdetnek.
A szedd magad akciók legnagyobb előnye, hogy mivel saját magunk szüreteljük a termést, a legszebb gyümölcsökkel rakhatjuk tele a ládákat, kosarakat, ráadásul így jóval a piaci árnál olcsóbban juthatunk friss gyümölcsökhöz. A szüret pedig a jó levegőn végzett testmozgásnak is betudható, így rekreációs szerepe sem megkérdőjelezhető.
A szedd magad mozgalom a rövid értékesítési lánc egyik fontos szegmense, ez az a forma, amely a legkisebb környezeti lábnyommal rendelkezik.
Egyre népszerűbb a Szedd, vedd magad típusú értékesítés is.
Ebben az esetben az ültetvényeken nem csak a magunk által szüretelt gyümölcsöt vásárolható, hanem a termelő által előre leszedett friss gyümölcsöt is.
A szezon minden évben a szamócával indul, ez az a gyümölcs, amelynél az elmúlt években a legtöbb szedd magad akció indult. A gyümölcsökön kívül az utóbbi időben már számos zöldség, sőt, virág is beszerezhető ebben a formában.
Forrás: NAK
Népszerű cikkek a rovaton belül
A biogazdálkodás jövője Magyarországon
Hódinvázió keseríti meg a sárváriak életét
80 exportképes élelmiszeripari gyártó mutatkozik be az idei OMÉK-on
A mezőgazdaságban alkalmaz mesterséges intelligenciát egy izraeli startup
Sertésklónozásban látják a jövőt a kínaiak
Kékbúza-liszt és magyar rizstermékek a nürnbergi Biofach-on
Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését
Jön a PREGA! Még több tudás a precíziós gazdálkodásról
A Spinbetter bevezetése