Az invazív faj nemcsak a vízi növény- és állatvilágot pusztítja el szó szerint az aljzat kavicsáig, hanem meggyengíti a töltéseket, és felszabadítja a talajba lerakódott mérgeket.
A vörös mocsárrák (Procambarus clarkii) a magyar vizek egyik legnagyobb ökológiai fenyegetése: eredetileg Dél-Amerikából származik, az emberi felelőtlenség és tudatlanság révén most már Magyarországon is megtalálható. Korábban a Balatonban is feltűnt, most azonban Baja környékén is észlelték a jelenlétét.
Koch Zoltán, a Bajai Sporthorgász Egyesület elnöke szerint Baja környékén szerencsére még nem jellemző a vörös mocsárrák jelenléte. A Sugovicán már láttak néhány példányt, de ezek összetéveszthetők a kecskerákkal, amely szintén invazív faj.
– A vörös mocsárrák mindenféleképpen hátrányosan hat az őshonos állatok életterére. Talajformáló tevékenysége miatt rengeteg állatfaj élettere csökken, és rontja a fennmaradási esélyeiket – magyarázta Koch Zoltán.
Ehető, de nem ártalmatlan. A vörös mocsárrák akár 10-15 centiméteresre is megnő.
– Meg is kóstolnám, de ez a faj a gyorsabb folyású patakokban érzi igazán jól magát, ahonnan származik. Kétségtelen ugyanakkor, hogy alkalmazkodik, és könnyen elterjedhet – tette hozzá a szakember. A Pecaverzum szerint a kutatók beszámolója alapján már nemcsak a termálvízzel terhelt élőhelyeken, hanem a dunai befolyásokban is számíthatunk a további terjedésre.
Bár a vörös mocsárrák komoly ökológiai fenyegetés, Koch Zoltán szerint a busa ennél is nagyobb problémát jelent. A halászat betiltásával ugyanis senki sem szabályozza a busa populációját, amely télen milliós rajokban gyűlik össze.
– A busaivadékok hátrányosan hatnak a ponty és az amur életterére. Ugyanazt a táplálékot fogyasztják, de a busa sokkal szaporább és nagyobb az étvágya – hívta fel a figyelmet Koch Zoltán.
A helyzet nem reménytelen, de cselekedni kell. A vörös mocsárrák és a busa elleni küzdelem része lehet a halászat bizonyos formáinak visszaállítása, az invazív fajok irtása, és a természetes vizeink folyamatos megfigyelése.
A szakemberek együttműködése és a közösségek tudatossága kulcsfontosságú abban, hogy megóvjuk hazánk ökoszisztémáját az ilyen „ökológiai bombáktól.” A természet védelme nemcsak felelősség, hanem hosszú távú befektetés is, amely meghatározza vizeink jövőjét és az ott élő őshonos fajok fennmaradását.
Népszerű cikkek a rovaton belül
Az erdészeti programokkal egyre közelebb kerülünk a klímavédelmi célok eléréséhez
Amerikai konyha: Nyitott tér és modern életstílus
Pezsgőkből és aszúkból rendeznek kóstolót Budapesten
Pályázzon tájjellegű étellel!
A búvósávok segítenek megőrizni a gyep biológiai sokféleségét
Gyomirtó vegyszerek helyett itt a gyomirtó robot!
Szakmai együttműködések, új mintaprojektek segítik az erdőtüzek elleni védekezést
Magyar gasztronómia a csúcson: tíz honi étterem nyert el idén Michelin-csillagot
Alkalmazkodás nélkül teljesen esélytelen a magyar agrárium