A medvehagyma az egyik legkedveltebb tavaszi gyógynövény, amelyet nemcsak frissen, hanem különböző tartósítási módszerekkel is megőrizhetünk hosszabb távra. A fokhagymára emlékeztető aromájú, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag növény rövid szezonja miatt érdemes gondoskodni arról, hogy az év többi részében is élvezhessük jótékony hatásait. Ebben a cikkben bemutatunk néhány bevált tartósítási technikát, amelyekkel megőrizhetjük a medvehagyma frissességét és ízét.
1. Hűtés és tárolás frissen
Ha csak rövid ideig szeretnénk megőrizni a medvehagymát, akkor elegendő hűtőszekrényben tárolni. Ehhez mossuk meg alaposan a leveleket, majd csavarjuk őket nedves papírtörlőbe, és helyezzük egy légmentesen zárható zacskóba vagy dobozba. Így akár 5-7 napig is friss maradhat. Egy másik praktikus módszer a csokorba kötött medvehagyma vízben való tárolása, hasonlóan a friss fűszernövényekhez.
2. Fagyasztás
A fagyasztás az egyik legjobb módja annak, hogy a medvehagymát hosszú hónapokra eltarthassuk. Először alaposan mossuk meg és szárítsuk meg a leveleket, majd aprítsuk fel őket. A legegyszerűbb módszer, ha a felaprított medvehagymát jégkockatartóba helyezzük, és vízzel vagy olívaolajjal felöntjük. Miután megfagytak, a kockákat áttehetjük egy lezárt zacskóba vagy dobozba, így bármikor könnyen adagolhatjuk az ételekhez. A fagyasztott medvehagyma akár fél évig is megőrzi aromáját és tápanyagtartalmát.
3. Szárítás
A szárítás egy másik hatékony módszer a medvehagyma tartósítására, bár ez esetben az aromája kissé veszít intenzitásából. A leveleket megmossuk, szárítórácsra helyezzük, és szellős, árnyékos helyen hagyjuk megszáradni. Használhatunk aszalógépet vagy alacsony hőfokon működő sütőt is (kb. 40°C-on). A teljesen megszáradt leveleket morzsoljuk össze, és légmentesen zárható üvegben tároljuk. Később fűszerként használhatjuk levesekhez, mártásokhoz vagy akár kenyérfélékhez.
4. Medvehagymás olaj készítése
A medvehagymás olaj nemcsak ízletes, hanem rendkívül praktikus módja is annak, hogy a növény aromáját megőrizzük. Ehhez a friss medvehagymát apróra vágjuk, majd egy tiszta üvegbe tesszük, és olívaolajjal felöntjük. Az olajat érdemes néhány napig hűvös, sötét helyen állni hagyni, hogy az ízek jól összeérjenek. Ezt követően hűtőszekrényben tárolhatjuk, és akár salátákhoz, tésztákhoz vagy pirítósra is használhatjuk.
5. Medvehagymás pesto
A medvehagymából ízletes pestót is készíthetünk, amely kiválóan alkalmas tésztákhoz, szendvicsekhez vagy mártogatósnak. Az alaprecepthez szükség van friss medvehagymára, olívaolajra, pirított dióra vagy mandulára, parmezán sajtra és egy csipet sóra. Az összetevőket turmixgépben összedolgozzuk, majd légmentesen zárható üvegben, hűtőben tároljuk. A hosszabb eltarthatóság érdekében a pesto tetejére egy réteg olívaolajat önthetünk, amely megakadályozza az oxidációt.
6. Ecetes medvehagyma
Az ecetes eltevés egy hagyományos tartósítási módszer, amely során a medvehagymát egy egyszerű ecetes pácba helyezzük. Ehhez készítsünk egy keveréket vízből, ecetből, sóból, cukorból és fűszerekből (például mustármag, bors, babérlevél), majd forraljuk fel. A tisztára mosott medvehagymát üvegbe tesszük, ráöntjük a forró levet, és lezárjuk. Pár hét érlelés után kiválóan használható salátákhoz vagy szendvicsekhez.
Fotók: depositphotos.com
Népszerű cikkek a rovaton belül
A hársfa tea ellenjavallatai
Friss gyömbértea készítése
A zsálya tea hatásai
A tyúkhúr káros hatása
A tökmagolaj káros hatásai: Valóban van okunk aggódni?
Scorpion chili
Húsüzemet függesztett fel a Nébih azonnali hatállyal
Paradicsomfajták befőzéshez
A homoktövis káros hatásai