
MTI/CZEGLÉDI ZSOLT
Új-Zéland szerdán nyilvánosságra hozta azt a tervezetet, amely szerint a mezőgazdasági kibocsátást beáraznák, hogy így próbálják kezelni az ország egyik legnagyobb üvegházhatású gázforrását, a böfögő juh- és szarvasmarha-állományt. A javaslat révén a nagy mezőgazdasági exportőrnek számító Új-Zéland lenne az első olyan ország, ahol a gazdák fizetnének az állatállományból származó kibocsátásokért – írja a Reuters a helyi környezetvédelmi minisztérium közleménye alapján. Az 5 millió lakosú Új-Zélandon mintegy 10 millió szarvasmarha és 26 millió juh él.
A teljes üvegházhatású gázkibocsátás közel fele a mezőgazdaságból származik, főként metánból, de a mezőgazdasági kibocsátások korábban mentesültek az ország kibocsátáskereskedelmi rendszere alól, ami kritikát váltott ki a kormány globális felmelegedés megállítása iránti elkötelezettségével kapcsolatban.
A kormány és a mezőgazdasági termelők képviselői által összeállított tervezet szerint a gazdáknak 2025-től fizetniük kell a gázkibocsátásukért. A rövid és hosszú élettartamú mezőgazdasági gázok külön lesznek beárazva, bár a mennyiségük kiszámítására egyetlen mérőszámot fognak használni.
„Kétségtelen, hogy csökkentenünk kell a légkörbe juttatott metán mennyiségét, és a mezőgazdaságra vonatkozó hatékony kibocsátási árrendszer kulcsfontosságú szerepet fog játszani abban, hogy ezt elérjük”
– mondta James Shaw éghajlatváltozási miniszter.
A javaslat ösztönzőket tartalmaz azon mezőgazdasági termelők számára, akik takarmány-adalékanyagok révén csökkentik a kibocsátást, míg a gazdaságokban folytatott erdőgazdálkodás a kibocsátások ellentételezésére használható. A rendszerből származó bevételeket kutatásra, fejlesztésre és a gazdálkodóknak nyújtott tanácsadásra fordítják.
„Ajánlásaink lehetővé teszik a fenntartható élelmiszer- és rosttermelést a jövő generációi számára, miközben méltányos szerepet játszanak országunk éghajlati kötelezettségvállalásainak teljesítésében” – mondta Michael Ahie, az elsődleges ágazati partnerség, a He Waka Eke Noa elnöke.
Susan Kilsby, az ANZ Bank mezőgazdasági közgazdásza szerint a javaslat a mezőgazdasági támogatások 1980-as évekbeli megszüntetése óta a legnagyobb szabályozási zavar lenne a mezőgazdaságban.
A rendszerről szóló végleges döntés decemberben várható.
Fotó: Illusztráció / MTI/CZEGLÉDI ZSOLT
Népszerű cikkek a rovaton belül
Megérkezett az állami támogatás a száj- és körömfájás miatt bajba jutott gazdáknak
További segítség a járvány sújtotta gazdáknak
Száj- és körömfájás: Válaszok a miértekre
A száj- és körömfájásról a szakértő szemével
Módosultak és kiegészültek a ragadós száj- és körömfájás járvány miatti intézkedések
Nagy István: „Minden egyes állat áldozathozatala itt a többi telepünk állatait tudja megvédeni”
Csak a védekezési intézkedések betartása állíthatja meg a ragadós száj- és körömfájás terjedését a szakemberek szerint
A kormány minden erőforrást biztosít a ragadós száj- és körömfájás vírus felszámolásához
Újabb telepen jelent meg a ragadós száj- és körömfájás