
Fotó: depositphotos.com
Kína délkelet-ázsiai országokkal szoros együttműködésben lép fel a mezőgazdasági kártevők és növényi betegségek ellen, hogy megerősítse az élelmezésbiztonságot és csökkentse az ökológiai és biológiai kockázatokat – hangzott el a kínai mezőgazdasági és vidékügyi minisztérium (MARA) és a nagy-britanniai székhelyű mezőgazdasági kutatóközpont (CABI) éves találkozóján.
Kína közös platformot hozott létre több délkelet-ázsiai országgal a határokon átvonuló, jelentős károkat okozó kártevők – köztük az amerikai kontinensen őshonos őszi sereghernyó (spodoptera frugiperda) – megfigyelésére és visszaszorítására.
A cél környezetbarát, fenntartható és költséghatékony védekezési rendszer kiépítése.
„Kína és a CABI együttműködése több mint négy évtizedre nyúlik vissza, ez idő alatt számos eredményt értünk el a növényi biobiztonság fejlesztésében, a szakemberek képzésében és a dél-dél együttműködés (South-South Cooperation, SSC) előmozdításában”
– mondta Lu Jan-huj, a Kínai Mezőgazdasági Tudományos Akadémia Növényvédelmi Intézetének (IPPCAAS) főigazgatója.
„A MARA-CABI közös laboratóriumon keresztül kiterjesztettük a kutatási együttműködést Európára, Kelet- és Délkelet-Ázsiára is. Célunk egy globálisan összehangolt korai előrejelző és kártevő-ellenőrző hálózat létrehozása”
– mondta el Csang Csie, az IPPCAAS főigazgató-helyettese.
Kuo Csing-fej, az IPPCAAS docense az őszi sereghernyó természetes ellenségeit vizsgálta a MARA-CABI európai laboratóriumában.
„Két parazita darázsfajt tanulmányoztunk, amelyek a kártevő petéit és lárváit támadják meg. Parazitálják és elfogyasztják gazdatestüket, így természetes módon szabályozzák az állományt, miközben megőrzik az ökoszisztéma egyensúlyát”
– mondta.
A kínai szakértők hangsúlyozták: tapasztalataikat más országokban is hasznosítják.
„Délkelet-Ázsiában az enyhe, párás éghajlat lehetővé teszi a kártevők áttelelését, majd tavasszal Kína felé vándorlását. A technológiai támogatásunk segít mérsékelni a terméskiesést ezekben az országokban, miközben csökkenti a kártevők visszatelepülését Kínába”
– tette hozzá Csang Csie. Mint mondta,
a megfigyelőrendszer részét képezik rovarradarok, magaslégköri keresőfények, feromoncsapdák és földi lámpák is.
MTI
Fotó: depositphotos.com
Népszerű cikkek a rovaton belül
Megkezdte működését az országos jégkármérséklő rendszer
Szombattól megszűnnek a fagyok
Bőséges zöldségkínálat a húsvéti asztalra
Komoly veszélyt jelent a méhekre az ázsiai lódarázs terjedése
Az eddigieknél jóval hatékonyabb és környezetbartát szúnyogirtó anyagot fejlesztettek ki
Tervezik a Duna-holtágak rehabilitációját
Májustól jelentősen emelkednek a környezetvédelmi bírságok
A fagyveszély még nem múlt el
Új kiadvány a toxinfertőzés megelőzéséért