2025. január 1-től új agrár-környezetgazdálkodási program (AKG) indul Magyarországon. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara egy kézikönyvben foglalta össze az AKG-val kapcsolatos tudnivalókat, hogy a gazdálkodók felelősségteljes döntést hozva, a számukra leginkább megfelelő környezet- és természetvédelmi vállalásokat tehessék a programban.
2025. január 1-től indul az Agrár-környezetgazdálkodási program (AKG) új, 5 éves kötelezettségvállalási időszaka.
A támogatási kérelmeket november 25-től december 23-ig nyújthatják be a termelők a Magyar Államkincstár felületén, elektronikus úton.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az Agrárminisztérium közreműködésével kézikönyvet készített az új AKG programról. Ennek célja, hogy segítse az új pályázati felhívás megértését és értelmezését.
A gazdálkodók a kiadvány segítségével képet kaphatnak a támogatási lehetőségről, az új vagy aktualizált előírásokról.
Az AKG a környezettudatosabb gazdálkodásból adódó többletköltségek és csökkenő bevételek kompenzációjára szolgál. A támogatási rendszerbe belépő gazdák vállalják, hogy gazdálkodási gyakorlatukat némiképp átalakítják, és olyan előírásrendszert követnek, amely hozzájárul a biológiai sokféleség fenntartásához, illetve növeléséhez, valamint erősíti a természetes önszabályozó folyamatokat, védi és javítja a talaj biológiai állapotát. Továbbá környezetkímélő gazdálkodási módszerek ösztönzésével hozzájárulnak a klímaváltozás elleni küzdelemhez.
Az AKG célja többek között az is, hogy ösztönözze a gazdálkodókat a környezet, a táj és a természeti erőforrások fenntartható hasznosításával összeegyeztethető mezőgazdasági termelési módszerek alkalmazására, és segítse a megváltozott környezeti feltételekhez történő alkalmazkodást.
NAK
Népszerű cikkek a rovaton belül
Várják a véleményeket a közvetlen termelői értékesítés fejlesztése pályázathoz
Hamarosan benyújthatók az ökológiai gazdálkodás támogatási kérelmei
November végétől pályázhatnak az új AKG-ban való részvételre a szőlőtermelők
Megjelentek az öntözésfejlesztési pályázati felhívások
Kezdődik az agrártámogatások előlegfizetése
Újabb segítséget kapnak a juh- és kecsketartók
Ekkora támogatási előlegre számíthatnak a gazdálkodók
Új támogatás nyílik a halágazatban
Akár évi 160 milliárd forinttal bővülhet az agrárium jövedelme a beruházási pályázatok révén