
Forrás: MTI/AP/DPA
Illegális és hamisított növényvédő szerek előállításával és kereskedelmével foglalkozókra csaptak le egy 31 országra kiterjedő, nagyszabású nemzetközi razzia keretében, tíz embert őrizetbe vettek, 1150 tonna engedélyezetlen növényvédő szert lefoglaltak, és bezártak egy ilyenek gyártásával foglalkozó üzemet – közölte az Európai Unió rendőrségi együttműködési szervezete (Europol) kedden.
A hágai székhelyű uniós szervezet tájékoztatása szerint a január 25. és április 25. között tartott Silver Axe művelet – amelyben több EU-szervezet is részt vett – a kikötőkre, a repülőterekre és a szárazföldi határátkelőhelyekre összpontosított.
A hatóságok immár az online piactereket is figyelemmel kísérték, az online vásárolt termékek átvételéhez megadott kiszállítási címek felkeresése számos felderítéséhez vezetett – közölték.
Az Euorpol arra hívta fel a figyelmet, hogy növekszik a hamisított növényvédő szerek behozatala mellett az illegális vegyi anyagok gyártása is az Európai Unióban. A nem engedélyezett összetevőket csak az előállítás végső szakaszában használják fel, majd a szereket ismert márkák nevével címkézik fel, mielőtt a feketepiaccon értékesítik őket – írták.
Közölték: a hatóságok az illegális növényvédő szerek, gyomirtó szerek, rovarölő szerek és gombaölő szerek kereskedelmének növekedését főként Európa déli országaiban és a Fekete-tenger térségében észlelték. Noha a Törökországból származó illegális növényvédő szerek behozatala erősödött, Kína továbbra is az első számú származási ország – írták.
Az uniós tagállamok között a műveletben részt vett Ausztria, Belgium, Bulgária, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Írország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Németország, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Szlovákia és Szlovénia. Bekapcsolódtak unión kívüli országok is: Brazília, az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Kolumbia, Norvégia és Ukrajna.
Ez volt hetedik Silver Axe, a korábbiak során 4921 tonna illegális növényvédő szert foglaltak le az illetékes hatóságok – tették hozzá.
MTI
Népszerű cikkek a rovaton belül
Új kiadvány a toxinfertőzés megelőzéséért
Távozik posztjáról Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár
Folytatódott a talajok feltöltődése
Az idén is félmilliónyi kiskertben termelnek zöldséget saját célra
A terméshozamok előrejelzését és a növénybetegségek azonosítását segítő kutatási program indult
Jelentősen nőtt a hazai növényházi zöldségtermesztés minősége és versenyképessége
Új lehetőség a gazdálkodók számára az ökológiai célú vízpótlás
Magyar fejlesztésű technológia segítheti a gombatermesztést
Új gabonafajták előállítását szolgáló génszerkesztési eljárást fejlesztettek