Újra megnyílt az önkéntes csatlakozás lehetősége a mezőgazdasági krízisbiztosítási rendszerhez, ami a gazdálkodói öngondoskodást támogató, innovatív eleme a magyar mezőgazdasági kockázatkezelési rendszernek – jelentette be az Agrárminisztérium (AM) közleménye szerint Feldman Zsolt államtitkár.
A tárca mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára azt javasolja a gazdálkodóknak, hogy fontolják meg a rendszerhez való csatlakozást, hiszen az első évek tapasztalatai alapján érdemi segítséget tud nyújtani a benne részt vevők számára jövedelemingadozásuk mérséklésére – írták.
Emlékeztettek: a mezőgazdasági krízisbiztosítási rendszert négy évvel ezelőtt, az Európai Unióban elsőként vezették be. Működési elve, hogy amennyiben a mezőgazdasági termelő – legyen állattartó, növénytermesztő vagy kertész – adott évi jövedelemmutatója rajta kívül álló okból 30 százalékot meghaladó mértékben visszaesik a megelőző három évre vonatkozó referenciajövedelem-mutatóhoz képest, a jövedelemkiesés legfeljebb 70 százalékának mértékéig krízisbiztosítási kompenzációt igényelhet.
Ez a kockázatkezelési intézkedés nemcsak az időjárási kockázatok – így aszály, fagy vagy jégeső -, hanem olyan egyéb kockázatok mérséklésére is alkalmas, mint az állat- és növénybetegségek okozta bevételcsökkenés vagy a termelési költségek növekedése.
A részt vevő gazdálkodók által a Krízisbiztosítási Alapba befizetett hozzájárulás összegét vidékfejlesztési források egészítik ki – ismertette az államtitkár.
Felhívta a figyelmet arra, hogy
a gazdálkodóknak a rendszerhez való csatlakozásra február 1. és február 28. között van lehetősége. A csatlakozási kérelmet a Magyar Államkincstárhoz kell benyújtani elektronikusan. A gazdálkodók 3 éves időtartamra szereznek tagsági jogviszonyt a rendszerben, melynek fennállása alatt évente „egy igen méltányos mértékű” pénzügyi hozzájárulást kell fizetniük a Krízisbiztosítási Alap részére
– tették hozzá.
A mezőgazdasági termelés megnövekedett kockázatai miatt minden gazdálkodónak megfelelő kockázatkezelési lépéseket érdemes tennie. A részvétel mérlegelése javasolt minden olyan gazdálkodónak, aki az AM másik két kockázatkezelési intézkedése, az agrárkár-enyhítési rendszer és a díjtámogatott növénybiztosítások által lefedett kockázatok mellett más, nem klimatikus eredetű kockázatok hatásait is ki szeretné védeni.
Ez a kockázatkezelési intézkedés az állattartók számára is könnyen hozzáférhető segítséget nyújt a jövedelemingadozás csökkentésére – olvasható a közleményben.
MTI
Népszerű cikkek a rovaton belül
Húsüzemet függesztett fel a Nébih azonnali hatállyal
Eljárási díjjal egészülnek ki a fajtakísérleti vizsgálatok, itt vannak az árak
Új kiadvány a földforgalmi szabályok közti eligazodáshoz
Ismét segítik a kukoricatermelőket a számukra legjobb hibridek kiválasztásában
Reneszánszát éli a céklafogyasztás hazánkban
Még nagyobb adómentességhez jutnak az őstermelők
Tavasziasra fordul az időjárás, a jövő hét elején csapadék is érkezik
Jó évet zárhattak tavaly a répatermesztők
Új szabályozás segíti az önkéntes integrációkat a mezőgazdaságban