
Nitrogénművek Zrt. üzeme Pétfürdőn - Fotó: Nagy Lajos / MTI
A szakértő arra figyelmeztetett, hogy az ukrajnai háború miatt megszakadt élelmiszer-ellátási láncok és a szélsőséges időjárás miatti gyenge terméshozam már jelenleg is súlyos problémát jelent. Azonban a műtrágya árának drasztikus emelkedése még nehezebb helyzetbe hozza az élelmiszer-exportőr országokat, melyeknek így fokozott kihívást jelent majd a terméshozam újbóli felfuttatása.
A magas műtrágyaárak várhatóan visszafogják majd a világ rizstermelését.
A gabona az emberiség felét táplálja, és létfontosságú a politikai és gazdasági stabilitás szempontjából Ázsia és a szubszaharai Afrika területén. Az ellátási zavarok társadalmi instabilitást válthatnak ki a világ ezen területein. Magas kockázata lesz a zavargásoknak is a következő hat hónapban.
Más ENSZ-tisztviselők az elmúlt hetekben fokozottan figyelmeztettek a műtrágyaválságra. Észak-Amerikában az árak már leszálltak a csúcsról, de még így is 220 százalékkal a 2020 eleji szint felett maradnak. Az afrikai kontinensen azonban az Afrikai Fejlesztési Bank kimutatása szerint több mint kétmillió tonna műtrágya hiányzik.
„Valóban kezdünk kiabálni minden toronyból, hogy műtrágyaválság van, és hogy ez egy nagyon komoly válság” – idézte a Zerohedge egy névtelenséget kérő ENSZ-tisztviselő szavait. Mint írták, a gazdálkodók a terméshozamok növeléséhez használják a műtrágyát, a hiány miatt azonban annak tartósan magas lesz az ára. Ebben az esetben pedig a csökkenő hozam miatt a betakarítás is csökkenni fog, amely csak tovább súlyosbítja a többéves élelmiszerválságot.
Az elmúlt napokban a hazai lapokban is arról írtak, hogy az elszabadult energiaárak bedönthetik a magas energiaigényű iparágakat Európában. Rámutattak, hogy az acélipar mellett a műtrágyagyártás, az alumíniumipar és a cukoripar is válságban van, a lista pedig még nem teljes.
Az energiaválság mezőgazdaságra gyakorolt hatása kapcsán hangsúlyozták, hogy mind Európa, mind Kína korlátozta a műtrágyatermelését, mivel annak előállításához tetemes mennyiségű gázt használnak fel.
A cikk szerint az európai műtrágyatermelés mintegy 70 százaléka esik ki, miután a Yara International, a CF Industries Holdings és az Achema is termeléscsökkentést jelentett be.
A Nemzetközi Műtrágya Szövetség előrejelzései szerint a 2008 óta eltelt időszakot figyelembe véve a következő szezonban csökken legnagyobb mértékben a műtrágya globális felhasználásának mértéke.
Forrás: hirado.hu
Népszerű cikkek a rovaton belül
80 exportképes élelmiszeripari gyártó mutatkozik be az idei OMÉK-on
A fekete berkenye mellékhatásai és ellenjavallatai
Több mint 2400 vetélytárs legyőzésével lett a Kövér Pálinkafőzde kajszija 2025 Legjobb pálinkája
63 kockázatos élelmiszer miatt intézkedtek Magyarországon
Élelmiszeralapanyag-vizsgálati fejlesztéssel léphet a nemzetközi piacra egy magyar cég
Kolbásztök receptek
Medvehagyma tartósítása
Húsüzemet függesztett fel a Nébih azonnali hatállyal
Paradicsomfajták befőzéshez