
Fotó: Vetőmag Szövetség
Megfelelő mennyiségű őszi kalászos vetőmag áll rendelkezésre a vetési szezon előtt – tájékoztatta a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács.
A szervezet közleménye szerint az ágazati szereplők közreműködésével elindították a fémzárolt vetőmagok nagyobb arányú használatát ösztönző kampányukat a mezőgazdasági gazdálkodók körében.
Az elvetett vetőmagok között jelenleg évente átlagosan mintegy 40 százalékot tesz ki a fémzárolt vetőmagok aránya, ezzel Magyarország lemaradásban van az európai átlaghoz képest.
Takács Géza, a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke hangsúlyozta: szeretnék tudatosítani, hogy a piacképes minőségi árualap előállításának, a nyomonkövethetőség biztosításának fontos feltétele a minősített, fémzárolt vetőmag használata.
Perczel Péter, a szervezet kalászos és nagymagvú hüvelyes szekcióbizottságának elnöke ismertette: az őszi vetési szezon előtt minden évben felmérést végeznek a tagság körében, és törvény adta lehetőségeiket kihasználva tájékoztató árat állapítanak meg. A szövetség a piaci körülményeket figyelembe véve az őszi búzánál nettó 161 ezer, az őszi árpánál pedig 150 ezer forintos tonnánkénti tájékoztató árat tett közzé a II. szaporulati fokú vetőmagokra. A konkrét szerződéses árat a felek maguk határozzák meg.
A szekcióbizottság elnöke kifejtette:
az őszi kalászosok vetőmagja várhatóan fedezni fogja az igényeket.
Az egy évvel ezelőtti alacsony terményárakhoz képest enyhe emelkedés tapasztalható, de jelentős eltérés van a takarmány és a malmi minőségi kategóriák között. Az országosan jellemző gyengébb takarmányminőség alacsonyabb várható árbevételét nem tudja ellensúlyozni a magasabb termésátlag, és ez kedvezőtlenül hat a fémzárolt vetőmag vásárlási szándékokra. Az elmúlt éveket jellemző egyre növekvő pénzügyi gondok szintén a fémzárolt vetőmagfelhasználás növekedése ellen hatnak – jelezte közleményében a vetőmag szövetség.
MTI
Népszerű cikkek a rovaton belül
Új kiadvány a toxinfertőzés megelőzéséért
Távozik posztjáról Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár
Folytatódott a talajok feltöltődése
Az idén is félmilliónyi kiskertben termelnek zöldséget saját célra
A terméshozamok előrejelzését és a növénybetegségek azonosítását segítő kutatási program indult
Jelentősen nőtt a hazai növényházi zöldségtermesztés minősége és versenyképessége
Új lehetőség a gazdálkodók számára az ökológiai célú vízpótlás
Magyar fejlesztésű technológia segítheti a gombatermesztést
Új gabonafajták előállítását szolgáló génszerkesztési eljárást fejlesztettek