A franciák próbálják megtorpedózni az EU–Mercosur-megállapodást.
Ez pedig nem más, mint hogy halasszák el a Mercosur latin-amerikai országaival tervezett, a jövő héten
a brazíliai G20-csúcson, a dél-amerikai kontinensen akár aláírásra is kerülő megállapodást.
Az EU bizottsága november 18-19-én Rio de Janeiróban megrendezésre kerülő G20-csúcstalálkozón szeretné megkötni a megállapodást az Argentínát, Brazíliát, Paraguayt, Uruguayt tömörítő Mercosurral, ami ellen nem a francia gazdák az egyetlenek, akik tiltakoznak: a belga agrártermelők szerdán vonultak az EU épülete elé a vallon szövetség, a FUGEA felhívására. Az állattenyésztők és gazdálkodók szövetsége – mint arról a Vg.hu is beszámolt – úgy véli: ez egy „őrült ötlet”, amely nagyban károsítaná az ellátási láncot.
Újabb tiltakozások kezdődnek
A BFMTV emlékeztet: az EU-27 és a Mercosur latin-amerikai országai közötti megállapodásról már több mint húsz éve tárgyalnak, de megkötése az azt védő országok számára küszöbön állónak tűnik. A szabadkereskedelmi megállapodás brutális mennyiségű agrártermékkel ütné agyon szinte a teljes európai agráriumot: csak a latin-amerikai marhahús behozatalára évi 90–100 ezer tonnás kvótát tartalmaz,
baromfihúsból évi 180 ezer tonnát öntene dömpingáron az európai termelők nyakába.
Mindeközben a francia agrártermelők legnagyobb szakszervezete, az FNSEA országos mozgósításra szólít fel. „Minden megyében több napon át kint leszünk, hogy Franciaország hangját hallassuk a brazíliai G20-csúcson” – nyilatkozta Arnaud Rousseau, az FNSEA elnöke a France Inter rádiónak.
Ősz óta
a francia vidéken visszatértek a gazdák spontán akciói,
amelyek egy nagyszabású mozgósítást sejtetnek – íra a Le Figaro.
Párizs most kisebbségben
Önmagában Franciaország semmit sem tehet a Mercosur aláírása ellen – szögezi le a BFMTV. A döntés megakadályozásához az Európai Bizottságban legalább egy „blokkoló kisebbségre” lenne szüksége.
Mint arról korábban a hirado.hu is beszámolt: a francia sajtóban viszont nem véletlenül emlegetik „autót az élelmiszerért” megállapodásként a tervezetet. Ipari szinten a megállapodás kiköti a Mercosur-államok által előírt vámok fokozatos eltörlését az autókra és az alkatrészekre – ez indokolja, hogy
Németország erőteljesen támogatja a megállapodást.
Cserébe bizonyos mennyiségű dél-amerikai terméket vámok nélkül exportálhatnának Európába.
Eltérő esélylatolgatások
Lengyelország és Ausztria rendszeresen kifejezi ellenállását, ez nem elég. Néhányan Brüsszelben mégis azt akarják hinni, hogy az olyan országok, mint Olaszország, Írország és Hollandia, még átbillenthetik a mérleg nyelvét – írja a francia hírtelevízó honlapján közzétett cikkében (végig figyelmen kívül hagyva a Mercosur ellen szintén hevesen tiltakozó Magyarországot – a szerk.)
A megállapodást
az Európai Parlamentnek is ratifikálnia kell, ám itt sem túl nagyok a megállapodás ellenzőinek esélyei.
A Mercosur-megállapodás ellenzői a BFMTV által megkérdezett franca uniós képviselők jelentős része szerint kisebbségben vannak, bár egyes nyilatkozók úgy vélték: mind a baloldali, mind a jobboldali képviselők jelentős része ellenzi a megállapodást.
Forrás: hirado.hu
Népszerű cikkek a rovaton belül
Félmilliárdos visszaélés nógrádi halastavak EU-támogatásával
Az agrárszakképzést népszerűsítette a NAK
Az őszi kalászosoknak fejlődéséhez már szükség lenne csapadékra
2025-től új uniós előírás érinti a vizes élőhelyen gazdálkodókat
A krizantémtermesztők is megszenvedik a klímaváltozást
Országjárásban tájékoztatják gazdákat a területalapú támogatások tervezett megszüntetéséről
Kellően nedves a talaj, ideálisan fejlődhet a repce és az őszi kalászosok
Óriási érvágás lenne a területalapú támogatások kivezetése
A rossz termés ellenére sem drágul a kukorica