
Fotó: TASR/Jaroslav Novák
Az elemző szerint inkább helyi szinten vehető majd észre változás, európai szinten semmiképp.
Szlovákia a száj- és körömfájás-járvány kezdetével néz szembe, ami kedvezőtlenül befolyásolhatja a mezőgazdasági termelést. A betegség gyorsan terjed, ezért Marek Nemky, az XTB pénzpiaci elemzője szerint azonnali beavatkozásra van szükség az állatok fertőzöttsége esetén. A fertőzött vagy veszélyeztetett állatokat haladéktalanul le kell ölni, ami az érintett gazdaságok azonnali termeléskieséséhez vezethet – írja cikkében a korkep.sk.
„A gyors reagálás kulcsfontosságú a nagyobb veszteségek minimalizálása érdekében, ezért most szigorú feltételeket határoztak meg a betegség megfékezésére”
– mondta az elemző.
Emellett ideiglenesen felfüggeszthetik az élő állatokkal és mezőgazdasági termékekkel folytatott kereskedelmet az érintett régiókban, hogy megakadályozzák a betegség továbbterjedését. Ez a lépés rövid távon gazdasági veszteségeket okozhat, valamint helyileg növelheti az érintett termékek árát.
Szlovákia és Magyarország jelenleg Nemky szerint nem tartoznak azon jelentős termelők közé, amelyeket erőteljesen érintett volna a közelmúlt járványa. Szlovákia évente körülbelül 813 ezer tonna tejet termel, ami az Európai Unió teljes tejtermelésének csupán 0,56%-át teszi ki, míg Magyarország 1,73 millió tonnával 1,19%-os részesedéssel bír.
„Ezek az adatok azt mutatják, hogy a helyi piacra gyakorolt rövid távú hatások jelentősek lehetnek, de az európai piacra nem lesz számottevő befolyással”
– véli az elemző.
A marhahústermelést illetően sem számítanak ezek az országok jelentős szereplőknek. Szlovákiában évente mintegy 24 ezer, Magyarországon pedig körülbelül 84 ezer szarvasmarhát vágnak le. Az egész Európára vetített, évi 22,35 millió szarvasmarhás adat alapján Szlovákia csupán 0,11%-os, Magyarország pedig 0,38%-os részesedéssel rendelkezik, ami szintén a minimális befolyásra utal.
Jelentősebb hatással lehetnek a fogyasztói árakra a járvány terjedése olyan országokba, mint például Lengyelország, amely az európai termelés mintegy 9%-át adja.
„Egy ilyen esetben jelentősebb gazdasági következményekkel is számolhatunk a fogyasztói árak szintjén”
– állítja az elemző.
Jelenleg a száj- és körömfájás-járvány inkább lokális járványügyi problémának tűnik. Szlovákiában megközelítőleg 2 770 szarvasmarha fertőződött meg.
„Ez a szám elenyésző a teljes, mintegy 400 ezer szarvasmarhát számláló állományhoz viszonyítva”
– mondja Nemky.
Leginkább a tejelő tehenek voltak érintettek, ennek ellenére az elemző szerint a fogyasztói árakra gyakorolt hatás minimális lesz.
„Ez a helyzet rávilágít arra, hogy bár a járvány a mezőgazdasági szektor egy részét érinti, a szlovák mezőgazdaság egészét tekintve viszonylag kis mértékű problémáról van szó, amely korlátozott gazdasági következményekkel járhat”
– zárta gondolatait Nemky.
Népszerű cikkek a rovaton belül
További segítség a járvány sújtotta gazdáknak
Száj- és körömfájás: Válaszok a miértekre
A száj- és körömfájásról a szakértő szemével
Módosultak és kiegészültek a ragadós száj- és körömfájás járvány miatti intézkedések
Nagy István: „Minden egyes állat áldozathozatala itt a többi telepünk állatait tudja megvédeni”
Csak a védekezési intézkedések betartása állíthatja meg a ragadós száj- és körömfájás terjedését a szakemberek szerint
A kormány minden erőforrást biztosít a ragadós száj- és körömfájás vírus felszámolásához
Újabb telepen jelent meg a ragadós száj- és körömfájás
Zártan tartás, legeltetési tilalom és kötelező vágás szükséges az RSzKF megfékezéséhez