A gépi kaszálás és az ízeltlábú-populációk összefüggéseit vizsgálták az Ökológiai Kutatóközpont munkatársai; legújabb eredményeik szerint a kaszálókon érintetlenül hagyott úgynevezett búvósávok segítenek megőrizni a gyep biológiai sokféleségét, és ezen belül az ízeltlábú állatok diverzitását.
Az Ökológiai Kutatóközpont munkatársai folyamatosan kutatják, hogy hogyan lehet összeegyeztetni a természetvédelmi és ökológiai szempontokat a mezőgazdaság céljaival – áll a kutatóközpont MTI-hez eljuttatott közleményében.
Mint írják, e vizsgálatok sorában most arra derítettek fényt, hogy a kaszálókon érintetlenül hagyott úgynevezett búvósávok jó szolgálatot tesznek a gyep biológiai sokféleségének – és ezen belül az ízeltlábú állatok diverzitásának – megőrzése érdekében.
Száz évvel ezelőtt még több mint másfél millió hektár gyepkezelésű terület volt Magyarországon, ez mostanra 800 ezer hektár alá süllyedt. Bár előfordul, hogy új gyepek jönnek létre az országban, de ezek természetvédelmi értéke jóval alacsonyabb, mint a természetközeli gyepeké – hangsúlyozzák a közleményben.
Ahhoz, hogy megőrizzük gyepeink jó természetvédelmi állapotát, elengedhetetlen, hogy hosszú időn keresztül azonos módon, a természet érdekeivel összhangban kezeljük – például extenzíven kaszáljuk, legeltessük – őket, ez az Ökológiai Kutatóközpontban működő Lendület Táj és Természetvédelmi Ökológiai Kutatócsoport vizsgálatainak konklúziója.
A gyepi életközösség csak nagyon nehezen, évtizedek alatt képes helyreállni, ha nem megfelelő módon kezeljük a területet. Ezért nagyon fontos, hogy kiszámítható és hosszú távon is azonos módon bánjunk a gyeppel – idézik a közleményben Gallé Róbertet, az Ökológiai Kutatóközpont Ökológiai és Botanikai Intézet tudományos főmunkatársát, a csoport legújabb eredményeit ismertető, Természetvédelmi Közleményekben megjelent tanulmány vezető szerzőjét.
Ha egy gyep már leromlott, a természetközeli állapotot nehezen lehet újra létrehozni, még akkor is, hogyha aktívan beavatkozunk, viszont megfelelő kezeléssel megőrizhetjük a gyep biodiverzitását – idézik Gallé Róbertet.
A Kárpát-medence az erdőssztyepp-régió nyugati határán fekszik, így Magyarországon, a nyugat-európai állapotokkal összehasonlítva, még ma is hatalmas területeket borít természetes gyep. Míg tőlünk nyugatra a gyepi kutatások kénytelenek néhány hektáros területekre szorítkozni, a magyar ökológusoknak ennél több nagyságrenddel nagyobb területek állnak a rendelkezésükre ahhoz, hogy feltárják az ezen életközösségek összetételét befolyásoló ökológiai mechanizmusokat.
Mint írják, kutatásaik egyik legfontosabb kérdése, hogy a gyepi fauna szempontjából milyen beavatkozások tekinthetők „természetkímélő” kezeléseknek. A gyepeken élő élőlények közül a növényekről és a gerincesekről már viszonylag sokat tudunk, de arról még kevés az adat, hogy az emberi beavatkozás milyen hatást gyakorol az ízeltlábú-közösségre
– olvasható a közleményben.
Mint kiemelik, a gyepek mezőgazdasági hasznosítása alapvetően az állattartásról szól, vagy közvetlenül állatokat legeltetnek rajtuk, vagy kaszálóként hasznosítják a területet. Az Ökológiai Kutatóközpont munkatársai korábban már sok vizsgálatot végeztek a legeltetés ökológiai hatásairól, ez alkalommal főként a gépi kaszálás és az ízeltlábú-populációk összefüggéseit kutatták. Arra keresték a választ, hogy milyen változtatásokkal lehet jobban megvédeni az ízeltlábúakat a kaszálás veszélyeivel szemben.
Gallé Róbert kiemelte: a traktorokra szerelt gépi kaszák elől az ízeltlábúak számára nincs menekvés. A levágott szénát pedig, amelyben a túlélő ízeltlábúak menedéket keresnek rendekbe sodorják, majd bálázzák,közben pedig újból rengeteg állat elpusztul, illetve elszállítják a területről.
Mint írják, a károkozás ellen a megoldás egyszerű: nem kaszált területeket, például búvósávokat kell kialakítani. A Natura 2000-es területeken törvény is előírja, hogy a kaszált terület bizonyos hányadát érintetlenül kell hagyni. A kaszálást túlélő ízeltlábúak behúzódhatnak a védett sávokba, és itt találhatnak menedéket. A megmaradó növényzet árnyékol és megakadályozza, hogy a légmozgás folyamatosan szárítsa a talajt. Így e búvósávokban a nyári hőséget is könnyebben átvészelhetik a gerinctelenek.
Gallé Róbert elmondta: kimutatták, hogy a búvósávokban magasabb a páratartalom, mint a kaszált területeken és kiegyenlítettebb marad a hőmérséklet. E sávokban megmarad az élőhely struktúrája: túlélnek az ízeltlábúak által fogyasztott, illetve búvóhelyül használt növények
– tette hozzá.
Ha a gazdálkodók a kaszáló egy részéről nem takaríthatják be a szénát, az ugyan
bevételkiesést jelent számukra, ugyanakkor ezt befektetésnek kell tekinteniük,
hiszen abból ők is profitálnak, ha javul a terület ökológiai állapota és biodiverzitása, és így nőhet a betakarítható széna mennyisége – írják, kiemelve: ha gazdag a kaszáló flórája és faunája, akkor akár a túzok vagy más magas természetvédelmi értékű faj is megtelepedhet rajta, ami több támogatást jelenthet a gazdának.
MTI
Népszerű cikkek a rovaton belül
Szakmai együttműködések, új mintaprojektek segítik az erdőtüzek elleni védekezést
Alkalmazkodás nélkül teljesen esélytelen a magyar agrárium
A lápi póc kipusztulása ellen küzdenek a Debreceni Egyetem szakemberei
Talajmegújító gazdálkodás: megduplázott termés, nincs parlagfű, egészségesebb élelmiszer
Másfél millió eurós projekt indult a Sajó állapotának feltérképezésére
Hamarosan benyújthatók az ökológiai gazdálkodás támogatási kérelmei
Szlovák-magyar összefogás a biodiverzitás védelmében
A csemegeszőlő lehet a klímaváltozás egyik nyertese
Az integrált vízgazdálkodást segítő magyar-szerb projekt indult a Tisza mentén