![A lopótök termesztése 1 lopótök](https://www.agrarkapu.hu/wp-content/uploads/2025/02/lopotok.jpg)
Fotó: depositphotos.com
A lopótök (Lagenaria siceraria) évszázadok óta kedvelt növény, amelyet nemcsak ehetősége, hanem dekoratív és praktikus felhasználhatósága miatt is termesztenek. Ebből a különleges növényből készíthetőek edények, hangszerek, dísztárgyak és egyéb kiegészítők. Cikkünkben bemutatjuk a lopótök termesztésének minden fontos lépését, az előkészítéstől egészen a betakarításig.
1. A lopótök bemutatása
A lopótök egy évelő kúspó-félék családjába tartozó gyorsan növő, kúspó növény. Termései különböző formájúak és méretűek lehetnek, az egészen aprótól a hatalmas, palackszerű vagy hosszú, görbétök-alakú változatokig.
![A lopótök termesztése 2 lopótök](https://www.agrarkapu.hu/wp-content/uploads/2025/02/lopotok-2.jpg)
2. Az ideális termesztési feltételek
Időjárási igények
A lopótök melegkedvelő növény, amely napos, védett helyet igényel. A fejlődéshez szükséges az 5-6 hónapos meleg vegetációs időszak. A hideget és a fagyokat nem tűri, ezért csak a tavaszi fagyok elmúltával érdemes kiültetni.
Talajigény
A lopótök laza, jó vízelvezetésű, humuszban gazdag talajt kedvel. Az ideális pH-értéke 6-7 között van. Fontos, hogy a talaj megfelelően legyen előkészítve, szerves trágyával vagy komposzttal dússítva.
![A lopótök termesztése 3 lopótök](https://www.agrarkapu.hu/wp-content/uploads/2025/02/lopotok-4.jpg)
3. Vetés és palántázás
Magvetés
A lopótök vetése történhet közvetlenül a szabadföldbe vagy előnevelt palánták által. A magokat áztassuk langyos vízbe 24 órára, hogy megkönnyítsük a csírázást.
Palántanevelés
Amennyiben biztonságosabb termesztési módszert szeretnénk, érdemes palántát nevelni. Ehhez 8-10 cm-es cserépben vagy tőzegcserépben neveljük a magokat meleg helyen (20-25°C-on). A palántákat akkor ültessük ki, amikor már nincs veszély a fagyokra.
![A lopótök termesztése 4 lopótök](https://www.agrarkapu.hu/wp-content/uploads/2025/02/lopotok-5.jpg)
4. Gondozás és támogatás
Locsolás
A lopótök nagy vízigényű növény, de nem tűri a pangó vizet. A száraz időszakokban renszeresen locsoljuk, de figyeljünk arra, hogy a gyökérzet ne ázzon el.
Tápanyag-utánpótlás
A gyors növekedéshez sok tápanyagra van szüksége, ezért hetente egyszer érdemes szerves trágyával vagy komposztlével öntözni.
Támaszrendszer
A lopótök futónövény, érdemes neki támaszt biztosítani. Rácson vagy lugason vezetve szebb, egyenesebb terméseket kapunk, valamint elkerülhetőek a betegégek.
![A lopótök termesztése 5 lopótök](https://www.agrarkapu.hu/wp-content/uploads/2025/02/lopotok-3.jpg)
5. Betakarítás és felhasználás
Betakarítás ideje
A lopótök két féleképpen hasznosítható: fiatalon főzéshez vagy teljesen beérve dísztárgyak készítésére. Az érett tök héja megkeményedik és kopogtatásra üres hangot ad.
Szárítás
A betakarított tököket száraz, szellős helyen kell szárítani. A szárítás során a héj keményedik, a belseje pedig kiszárad. Ezután alkalmas díszítésre vagy kézműves munkákra.
Felhasználás
A lopótökből készíthetők kancsók, dísztárgyak, madáretetők és hangszerek. Fiatalon főzéshez is használható, például főzelék készítésére.
Fotók: Wikipedia, depositphotos.com
Népszerű cikkek a rovaton belül
A kolbásztök termesztése
A korallberkenye betegségei
A kínai júdásfa
Kávézacc felhasználása a kertben: természetes trágyázás és kártevővédelem
A japánbirs termése: felhasználás és jótékony hatások
A hibiszkusz metszése
A brokkoli termesztése
A lemosó permetezés ideje: mikor és hogyan végezzük helyesen?
Forróságtűrő növények erkélyre