A sárgabarack (Prunus armeniaca) az egyik legkedveltebb gyümölcsfa a mérsékelt éghajlaton, ám érzékeny számos betegségre és kártevőre. A termés mennyisége és minősége jelentősen csökkenhet, ha nem figyelünk a megfelelő növényvédelemre. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk a leggyakoribb betegségeket és kártevőket, valamint a hatékony védekezési módokat.
A sárgabarack leggyakoribb betegségei
1. Gutaütés (Apoplexia)
Ez a betegség gyakran okoz hirtelen elhalást a fán. Leginkább a baktériumos és gombás fertőzések okozzák, különösen a Pseudomonas syringae baktérium és a Leucostoma cincta gomba.
Tünetek: A fák hirtelen elhalása, ágelhalás, kéregsérülések. Megelőzés: Ellenálló fajták telepítése, metszés után sebkezelés. Védekezés: Réztartalmú permetezés ősszel és tavasszal, elhalt részek eltávolítása.
2. Monília (Monilinia laxa, Monilinia fructigena)
A moníliás betegség virágfertőzést és termésrothadást okoz.
Tünetek: Virágok hervadása, ágszáradás, gyümölcsrothadás. Megelőzés: Rendszeres metszés, a fertőzött részek eltávolítása. Védekezés: Virágzáskor és terméskötődéskor gombaölő szerek (pl. tebukonazol, boszkalid) használata.
3. Levéllyukacsosodás (Stigmina carpophila)
A gomba a leveleken apró, sötét foltokat okoz, amelyek később lyukakká válnak.
Tünetek: Kisebb barna foltok a leveleken, lyukacsosodás. Megelőzés: Fertőzött levelek eltávolítása, jó szellőzés biztosítása. Védekezés: Bordói lével vagy más réztartalmú szerekkel végzett permetezés.
4. Lisztharmat (Podosphaera pannosa)
A lisztharmat gomba a fiatal leveleken és hajtásokon fehér lisztes bevonatot képez.
Tünetek: Fehér bevonat a leveleken, torzult hajtások. Megelőzés: Megfelelő térállás a fák között, ellenálló fajták telepítése. Védekezés: Kénalapú vagy miklobutanil hatóanyagú gombaölő szerek alkalmazása.
A sárgabarack kártevői
1. Barackmoly (Anarsia lineatella)
A barackmoly a fiatal hajtásokat és a termést károsítja.
Tünetek: Elszáradó hajtások, kukacos gyümölcsök. Megelőzés: A lehullott gyümölcsök eltávolítása, természetes ellenségek támogatása. Védekezés: Feromoncsapdák kihelyezése, rovarölő szeres permetezés (pl. klórpirifosz, spinozád).
2. Levéltetvek (Myzus persicae)
A levéltetvek a fiatal hajtásokon szívogatnak, és mézharmatot választanak ki, amely kedvez a korompenész kialakulásának.
Tünetek: Sárguló, torzult levelek, ragacsos bevonat. Megelőzés: Ragadozó rovarok (pl. katicabogarak) segítése. Védekezés: Neem olaj, káliszappanos permetezés vagy imidakloprid hatóanyagú rovarölő szer alkalmazása.
3. Pajzstetvek (Diaspididae család)
A pajzstetvek a fás részeken telepednek meg és szívogatják a növényt.
Tünetek: Apró, pajzs alakú képződmények az ágakon, legyengült növények. Megelőzés: Rendszeres faápolás, metszés. Védekezés: Paraffinolajos permetezés tavasszal és nyáron.
4. Keleti gyümölcsmoly (Grapholita molesta)
A hernyók a gyümölcs belsejébe rágják magukat, így fogyasztásra alkalmatlanná teszik azt.
Tünetek: Kukacos gyümölcsök, korai lehullás. Megelőzés: Csapdák kihelyezése, fertőzött gyümölcsök eltávolítása. Védekezés: Rovarölő szerek (pl. lufenuron) alkalmazása.
Fotók: Pixabay
Népszerű cikkek a rovaton belül
A sárgabarack permetezése: mikor, hogyan és mivel?
A rózsabogár pajor
A datolyaszilva betegségei és kártevői
A japán körte (Nashi) betegségei és kártevői
A naspolya betegségei és kártevői
A homoktövis betegségei és kártevői
A gránátalma betegségei és kezelésük
A josta betegségei és kártevői
A birsalma betegségei és megelőzésük