A naspolya (Mespilus germanica) egy viszonylag kevés gondozást igénylő gyümölcsfa, amely késő ősszel érő termése miatt különleges helyet foglal el a kertészetben. Ahhoz, hogy egészséges, bőséges termést hozzon és szép koronát alakítson ki, időnként szükség van a megfelelő metszésre. A naspolya metszése nem bonyolult, de néhány fontos szempontot érdemes figyelembe venni annak érdekében, hogy a fa hosszú életű és termékeny maradjon.
A naspolya metszésének célja
A metszés elsődleges célja a fa alakításának és egészségének fenntartása, valamint a termés minőségének javítása. A helyesen végzett metszés elősegíti a megfelelő növekedést, csökkenti a betegségek kockázatát, és biztosítja, hogy a fa megfelelően megvilágított és szellős legyen. Emellett a rendszeres metszéssel elkerülhető a túlzottan sűrű lombkorona kialakulása, amely akadályozhatja a gyümölcsök beérését.
A naspolya metszésének ideje
A naspolya metszésére legalkalmasabb időszak a kora tavasz, még mielőtt a fa aktív növekedésnek indulna. A tél vége és a tavasz eleje közötti időszak ideális, amikor a fa nyugalmi állapotban van. Ekkor könnyebben felismerhetők és eltávolíthatók az elhalt vagy sérült ágak. A nyár folyamán csak kisebb igazításokat érdemes végezni, például a vadhajtások eltávolítását.
A fiatal naspolya metszése
A fiatal fák metszése az alakító metszés része, amely során meghatározható a fa végső formája. A cél az erős és stabil vázágak kialakítása. Az első években érdemes 3-5 erős vázágat hagyni, amelyek egyenletesen helyezkednek el a törzs körül. A többi gyenge vagy rossz irányba növő ágat el kell távolítani. Az első évben a fő hajtást is vissza lehet vágni, hogy elősegítsük az oldalhajtások fejlődését és a bokrosabb növekedést.
Az idősebb naspolya metszése
Az idősebb fák esetében a ritkító és fenntartó metszésre kell helyezni a hangsúlyt. A túl sűrű ágakat el kell távolítani, hogy a fény és a levegő szabadon áramolhasson a fa belsejében. Az elhalt, beteg vagy sérült ágakat minden évben le kell vágni, mert ezek a fertőzések forrásai lehetnek. Azokat az ágakat is érdemes levágni, amelyek befelé nőnek vagy egymást keresztezik, mivel ezek akadályozhatják a fa egészséges fejlődését.
Termőágak kezelése
A naspolya termése az előző évi hajtásokon fejlődik, ezért fontos, hogy azokat megfelelően kezeljük. Nem szabad túlzottan visszametszeni a termővesszőket, mert ez csökkentheti a következő évi termést. A túl hosszúra nyúlt hajtásokat azonban érdemes visszavágni, hogy erősebbek és stabilabbak legyenek, és így megtartsák a gyümölcsöket.
A metszés eszközei és technikája
A metszéshez mindig éles és tiszta metszőollót vagy ágvágó ollót használjunk, hogy elkerüljük a sebek beszakadását vagy tépését. A vastagabb ágakat ágfűrésszel lehet levágni. A vágásokat mindig a rügyek vagy elágazások felett kell elvégezni, hogy a fa gyorsan be tudja gyógyítani a sebeket.
Metszés utáni ápolás
A nagyobb vágási felületeket ajánlott sebkezelő szerrel bekenni, hogy megakadályozzuk a fertőzések bejutását. A metszés után érdemes a fát jól megtrágyázni, hogy elősegítsük a regenerálódását és az új hajtások növekedését.
A naspolya metszése tehát elengedhetetlen a fa egészsége és termékenysége szempontjából. A megfelelő időben és módon végzett metszés hozzájárul ahhoz, hogy a fa hosszú éveken át bőséges és ízletes termést hozzon.
Fotók: Pixabay
Népszerű cikkek a rovaton belül
A naspolya termesztése és gondozása
A homoktövis termesztése
A gránátalma metszése
A josta termesztése
A felkopaszodott leander metszése: Hogyan élesszük újra növényünket?
A kukorica virága
Cserepes hortenzia teleltetése
Csüngő japán díszcseresznye metszése
A cserszömörce metszése