A mezőgazdaság teljes kibocsátása 2024-ben 4,0 ezer milliárd forint felett alakult, az előző évitől 8,0 százalékkal maradt el. A mérséklődéshez a teljes termelési volumen 4,4 és az árszínvonal 3,8 százalékos együttes szűkülése vezetett – közölte első becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A növénytermesztés volumene 11 százalékkal kisebb, az állattenyésztésé 4,9 százalékkal nagyobb volt.
A növénytermesztés volumene 11 százalékkal kisebb, az állattenyésztésé 4,9 százalékkal nagyobb volt. A termelés mérséklődése szinte minden termékcsoportot érintett, kivéve a burgonyát, az élő állatokat és az állati termékeket.
A mezőgazdaság teljesítménye elsősorban a csapadékhiányos időjárás és a nyári aszály miatt lett kisebb, ezek a tényezők hátráltatták a növénytermesztést. Az állattenyésztés bővülő volumene nem kompenzálta az ágazat mérséklődő termelőiár-színvonalának hatását – jegyezte meg a KSH.
A növénytermesztés termelési volumene 11, árszínvonala 2,5 százalékkal csökkent az első, előzetes adatok szerint.
A gabonafélék mennyisége összességében 16, ezen belül az árpáé 29, a kukoricáé 19 és a búzáé 9,8 százalékkal csökkent. A repce termésmennyisége 31, a napraforgóé 13 százalékkal kisebb lett. A fehérjenövények és a cukorrépa termésmennyisége nőtt, a dohányé csökkent, így az ipari növények termésmennyisége összességében 11 százalékkal alacsonyabb lett. A takarmánynövények volumene 4,6, a kertészeti termékeké 1,7 százalékkal mérséklődött.
A gyümölcsfélék volumene 12, ezen belül az alma termésmennyisége 31 százalékkal csökkent, a baracké viszont 39 százalékkal nőtt. A bor volumene 6,0 százalékkal kisebb lett, az egyéb növényi termékek volumene nem változott.
Az állattenyésztés teljes termelési volumene 4,9 százalékkal bővült. Az élő állatok termelése 5,8, az állati termékeké 2,9 százalékkal nőtt.
A jelentés kitért arra is hogy a mezőgazdasági ágazat (szolgáltatásokkal és másodlagos tevékenységekkel együtt számolt) kibocsátásának értéke folyó alapáron 8,0, termelési volumene 4,4, árszínvonala 3,8 százalékkal szűkült.
A folyó termelőfelhasználás volumene 2,9 százalékkal nőtt, ára összességében 7,8 százalékkal csökkent. Az első adatok alapján a ráfordítások közül a műtrágya és a növényvédőszerek volumene egyaránt 15, az állatgyógyászati költségeké 3,1, a takarmányoké 2,5 százalékkal bővült, a többi ráfordítás enyhén csökkent vagy változatlan maradt.
A bruttó hozzáadott érték 13, volumene 17 százalékkal szűkült. A mezőgazdaság munkaerő-felhasználása 5,6, a termelési tényezők jövedelme 15, a vállalkozói jövedelem 35 százalékkal alulmúlta az egy évvel korábbit – ismertette a KSH.
MTI
Népszerű cikkek a rovaton belül
Igényfelmérés indul a mezőgazdasági diákmunkáról
Januártól nem lehetnek többé cégvezetők a termelők pénzét eltüntető felvásárlók
Legalább 100 000 fát ültetnek el a Nemzeti Faültetés Napján
Az enyhe időben erősödhetnek a kalászosok
Módosultak a kis összegű állami agrártámogatásokra vonatkozó szabályok
Vádat emeltek egy milliárdos költségvetési hiányt okozó sajtkereskedő céghálózat ellen
Január 1-jétől a felvásárlóknak 30 napon belül ki kell fizetniük a termelőket
145 ezer gazdálkodó kapott támogatási előleget november végéig
Tovább töltődnek a talajok