Raktározási problémák alakultak ki az aratás idején Békés vármegyében, a korábban betakarított búza még több helyen a raktárakban van, nincs hova tenni a kukoricát, napraforgót – tájékoztatta a Békés Vármegyei Betakarítási Koordinációs Bizottság az MTI-t.
Ezért, és a kedden megérkezett esőzés miatt is lelassulhat a betakarítás üteme – jegyezték meg.
Mostanáig a területek (mindkét növény esetében megközelítőleg 85 ezer hektár) 65 százalékával végeztek, a termésátlag vármegyei szinten a kukoricánál 5,5, napraforgónál 2,7 tonna hektáronként.
De a szakemberek szerint nagyon nagyok a különbségek az egyes területek között: a kukoricánál Dél-Békésben 3, Mezőkovácsháza környékén 8 tonnás hektáronkénti termést is regisztráltak.
Barabás Béla, a Békés Megyei Mezőgazdasági Szövetség titkára szerint a kukoricánál minőségi problémák előfordulhatnak, törik a szem és apró.
A napraforgót talán nem viselte meg annyira az aszályos időjárás. A minőségről még nincs pontos visszajelzés, annyit tudni, hogy nagyon alacsony a mag víztartalma – jegyezte meg.
A bizottsági ülésen elhangzott, a silókukorica helyenként igen jól termett, 40 tonnás értéken. A cirokból pedig 7-8 tonnás termésről tudnak, a felvásárlási ára 58-63 ezer forint között mozog tonnánként. Jelenleg nem termesztik nagy területen; a bizottsági jelentésekben nem is szerepel külön tételként a haszonnövény.
A kukorica ára 68-72 ezer, a napraforgóé 155-165 ezer forint közti tonnánként, mindkettő emelkedett némileg az utóbbi napokban.
Aszálykárról eddig 3100 kérelem érkezett be, 12 500 táblára, 72 200 hektár területen.
MTI
Népszerű cikkek a rovaton belül
Igényfelmérés indul a mezőgazdasági diákmunkáról
Januártól nem lehetnek többé cégvezetők a termelők pénzét eltüntető felvásárlók
Legalább 100 000 fát ültetnek el a Nemzeti Faültetés Napján
Az enyhe időben erősödhetnek a kalászosok
Módosultak a kis összegű állami agrártámogatásokra vonatkozó szabályok
Vádat emeltek egy milliárdos költségvetési hiányt okozó sajtkereskedő céghálózat ellen
Január 1-jétől a felvásárlóknak 30 napon belül ki kell fizetniük a termelőket
2024-ben a mezőgazdasági kibocsátás értéke 8,0 százalékkal elmaradt az előző évitől
145 ezer gazdálkodó kapott támogatási előleget november végéig