Őszi búzából és árpából is többet takarítottak be hektáronként Tolna vármegyében, mint tavaly – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Tolna Vármegyei Igazgatósága.
A közlemény szerint 44 970 hektárról 308 809 tonna őszi búzát arattak le, hektáronként 6,86 tonnás átlag mellett. A minőség elmaradt a várttól, 35-35 százalék malmi, illetve takarmány, 30 százalék euró minőségű – írták.
A 13 365 hektáron termett őszi árpa 6,58 tonnás hektáronkénti átlaghozama 88 022 tonna össztermést eredményezett. A növényből az elmúlt évhez képest 9000 hektárral kisebb területen termesztettek, a hozam 1,1 tonnával haladta meg a tavalyi átlagot hektáronként. Összesen 34 000 tonnával kevesebb árpát takarítottak be, a minőség felülmúlta az elmúlt évit.
A repce deszikálatlan állományait hektáronként 2,62 tonnás átlaggal vágták le, 8336 hektárról 21 915 tonna összterméssel. A növény olajtartalma átlagosan 40-42 százalék.
Arra is kitértek, hogy a forróság megviseli a kapás növénykultúrákat. A táblák homokos részein már láthatóak a növényeken az aszály, a hervadás, száradás jelei. Ha ez nem változik, akkor jelentős lehet a terméskiesés.
Hozzátették, vannak olyan területek, ahol a gyapottok bagolylepkék lárvái eddig nem látott mértékben károsítják a kukoricát csövön belül rágva a szemeket. Ez ellen csak erős vegyszerrel lehetne fellépni, ami valószínűleg több gazdánál elmarad, így lesznek jelentős mértékben károsodott táblák.
MTI
Népszerű cikkek a rovaton belül
Komolyabb fagyokra lenne szükség a kártevők és kórokozók gyérüléséhez
Így intézhetik a gazdálkodók elektronikus ügyeiket 2025. január 16-tól
Igényfelmérés indul a mezőgazdasági diákmunkáról
Januártól nem lehetnek többé cégvezetők a termelők pénzét eltüntető felvásárlók
Legalább 100 000 fát ültetnek el a Nemzeti Faültetés Napján
Az enyhe időben erősödhetnek a kalászosok
Módosultak a kis összegű állami agrártámogatásokra vonatkozó szabályok
Vádat emeltek egy milliárdos költségvetési hiányt okozó sajtkereskedő céghálózat ellen
Január 1-jétől a felvásárlóknak 30 napon belül ki kell fizetniük a termelőket