Folytatódott a szőlő- és gyümölcs-szaporítóanyagok árusításának tavaszi ellenőrzése, az ónodi Országos Állat- és Kirakodóvásáron tartott akció során több száz gyümölcsültetési szaporítóanyagot kellett megsemmisíteniük az ellenőröknek – közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).
A tájékoztatás szerint a vármegyei kormányhivatalok, valamint a Nemzeti Adó-és Vámhivatal szakembereivel tartott közös ellenőrzésen a leggyakoribb problémák a szaporítóanyagok minőségével voltak, de a címkéknél is számos hiányosságot találtak. A rózsatövek esetében feltűnő volt a fajtamegjelölés és a származást igazoló dokumentumok hiánya.
Közölték: azért kellett több száz gyümölcs ültetési anyagot megsemmisíteni, mert az érintett eladók ismeretlen eredetű és problémás minőségű szaporítóanyagot szerettek volna értékesíteni.
A gyümölcsoltványok közül többek közt alma, körte, birs, szilva és őszibarack, míg a dísznövény ültetési anyagoknál a rózsatövek esetében döntöttek helyszíni megsemmisítés mellett.
A lefoglalt és a helyszínen megsemmisített tételeknél a legnagyobb problémát a minőségi kifogások mellett a címkék hiánya és azok illegális másolása jelentette. A címke magasabb szaporítási fokozatú certifikált-kék vagy tünetmentes C.A.C.-citromsága színű lehet. Minden címke egyedi sorszámmal rendelkezik, de a számok több esetben azonosak voltak a rossz minőségű fénymásolatokon – közölték.
A Nébih a jövőben is megteszi a szükséges lépéseket az illegális forgalmazás teljes körű felszámolása érdekében. Ha egy szaporítóanyag nem felel meg a jogszabályi követelményeknek, akkor a hatóság megsemmisíti azt, a kereskedővel szemben pedig minőségvédelmi bírság kiszabását kezdeményezi. Az ágazat érdekében az ellenőrzés-sorozat ősszel folytatódik – tették hozzá.
A Nébih felhívta a vevők figyelmét arra, hogy elsősorban a hazai előállítású szaporítóanyagokat vásárolják, mert így jutnak hozzá a hatóság által ellenőrzött kiváló minőségű gyümölcs-szaporítóanyaghoz.
MTI
Népszerű cikkek a rovaton belül
Jó évet zárhattak tavaly a répatermesztők
Új szabályozás segíti az önkéntes integrációkat a mezőgazdaságban
Lignittel javítanák fel a rossz állapotban lévő hazai termőföldeket
Vetőmag-gazdálkodási képzés indul Szarvason
Élelmiszeripari kistermelők és őstermelők javára módosult az EPR rendszer
Továbbra sem várható nagyobb fagy
Január elsejétől új szabályok védik a termelőket
Egyre több fiatal választja az agrárszakmát
A magánerdészeti szakma legnagyobb elismerését kapta a jászberényi állatkert vezetője