Országos rendezvénysorozatot indít februárban a víz megtartását szolgáló mezőgazdasági gyakorlatokról a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) – közölte a kamara.
A „Változó klíma, alkalmazkodó talaj-és vízgazdálkodás!” című előadásokat február első felében hat helyszínen tartják meg. A rendezvények ingyenesek, de az érdeklődőknek előzetesen regisztrálniuk kell a www.nak.hu oldalon.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kiemelt feladatának tekinti a megfelelő talaj- és vízgazdálkodás kialakítását, az öntözésfejlesztés mellett a víz tájban tartásához szükséges gyakorlatok minél szélesebb körben való elterjesztését.
Kiemelték, hogy
a vízmegőrzés érdekében a vizeket a tájba kell vezetni, a mélyfekvésű területeken pedig a lehető leghosszabb ideig meg kell tartani.
A jelenlegi tendenciák alapján a csapadékviszonyok egyre szélsőségesebbek lesznek az országban: gyakoribbá válhatnak az aszályos időszakok.
Továbbá nagy mennyiségű, hirtelen lezúduló csapadékkal lehet számolni, a többletvizek gyorslefolyása azonban nem tudja lehetővé tenni a talajba történő leszivárgást, így nem hasznosul kellőképpen. Emiatt a talajok egyre szárazabbá válhatnak.
Arra is kitértek, hogy
a szántóföldi növénytermesztésben nemcsak hozamtöbblet, hanem hozambiztonsági kérdés a megfelelő vízpótlás biztosítása, a homogén növényállomány létrehozása és fenntartása.
A nedvesség megőrzéséért a gazdák is sokat tehetnek például a talajtakarással és egyéb agrotechnikai megoldásokkal – olvasható a NAK közleményében.
(NAK)
Népszerű cikkek a rovaton belül
Igényfelmérés indul a mezőgazdasági diákmunkáról
Januártól nem lehetnek többé cégvezetők a termelők pénzét eltüntető felvásárlók
Legalább 100 000 fát ültetnek el a Nemzeti Faültetés Napján
Az enyhe időben erősödhetnek a kalászosok
Módosultak a kis összegű állami agrártámogatásokra vonatkozó szabályok
Vádat emeltek egy milliárdos költségvetési hiányt okozó sajtkereskedő céghálózat ellen
Január 1-jétől a felvásárlóknak 30 napon belül ki kell fizetniük a termelőket
2024-ben a mezőgazdasági kibocsátás értéke 8,0 százalékkal elmaradt az előző évitől
145 ezer gazdálkodó kapott támogatási előleget november végéig