január 3, 2025

Szeptemberben rekordmértékben csökkentek az euróövezeti termelői árak

pénz csökkenés

Fotó: Pixabay

Szeptemberben a vártnál kissé kevésbé, de éves bázison rekordmértékben estek a termelői árak az euróövezetben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat jelentése szerint.

A szeptemberi termelői árak a valaha regisztrált legnagyobb mértékben, 12,4 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól az euróövezetben az augusztusi 11,5 százalékos éves csökkenés után. A piac 12,5 százalékos éves árcsökkenést várt szeptemberre.

Az Európai Unióban a termelői árak szeptemberben 11,2 százalékkal, augusztusban 10,5 százalékkal maradtak el a 2022 szeptemberitől és augusztusitól.

Az egy évvel korábbihoz képest az energiaárak csökkentek a legnagyobb mértékben, szeptemberben 31,3 százalékkal az euróövezetben és 28,5 százalékkal az EU-ban. Augusztusban 30,6 százalék, illetve 28,3 százalék volt az éves árcsökkenés.

Szeptemberben az előző havihoz képest a piaci várakozásoknak megfelelően, 0,5 százalékkal emelkedtek a termelői árak az euróövezetben. Augusztusban 0,7 százalékos volt a havi áremelkedés.

Az EU-ban szeptemberben 0,6 százalékkal, augusztusban 0,5 százalékkal nőttek a termelői árak havi bázison.

Havi bázison az energiaárak emelkedtek a legnagyobb mértékben szeptemberben, 2,2 százalékkal az euróövezetben és 2,1 százalékkal az EU-ban. Augusztusban 2,5 és 2,3 százalékkal emelkedtek a termelői árak havi bázison.

Az uniós tagországok között a legnagyobb havi növekedés a termelői árakban Luxembourgban következett be szeptemberben, 28,5 százalék. Romániában 2,6 százalékos, Bulgáriában 2,1 százalékos volt a havi áremelkedés. Árcsökkenés havi bázison Finnországban volt a legnagyobb, 0,9 százalékos. Cipruson és Lengyelországban 0,3 százalékkal, Németországban 0,2 százalékkal csökkentek a termelői árak szeptemberben az előző havihoz képest.

A legnagyobb éves árcsökkenést Írországban regisztrálták szeptemberben, 38,9 százalékosat, Bulgáriában 32,0 százalékosat, Olaszországban pedig 18,3 százalékosat. A termelői árak a legnagyobb mértékben Luxembourgban nőttek szeptemberben az előző évihez képest, 23,8 százalékkal. Magyarországon 7,1 százalékos, Szlovéniában 3,1 százalékos volt az éves áremelkedés.

MTI