Tavaly 829 hektárról 5611 tonna fokhagymát takarítottak be Magyarországon, 8 százalékkal többet az előző évinél – derül ki az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) összefoglalójából, amely szerint az idén az aszály miatt a fokhagyma fejmérete kisebb lett, ugyanakkor jó minőségű a termés.
A KSH adatai szerint a fokhagyma termőterülete és termése csökkenő tendenciát mutat: a termés 5,2-7,9 ezer tonna között alakult az elmúlt öt évben.
A fokhagyma behozatala 19 százalékkal 1,87 ezer tonnára nőtt az idén január és augusztus között az előző év azonos időszakához képest. Spanyolországból az egy évvel korábbinál 153 százalékkal több (1,31 ezer tonna), ugyanakkor Hollandiából 82 százalékkal kevesebb (73 tonna) fokhagyma érkezett.
A kivitel évente 400-680 tonna, ami főleg a szomszédos országokba irányul. Az idén az év első nyolc hónapjában a fokhagyma export 41 százalékkal 272 tonnára esett éves összehasonlításban a kiadvány szerint.
Az AKI kitér arra, hogy az Eurostat adatai alapján az Európai Unió belső piacán a legtöbb friss fokhagymát Spanyolország, valamint – nagyságrendekkel lemaradva – Hollandia értékesíti. A tavalyi bázissal összevetve Spanyolország 5 százalékkal (67,7 ezer tonna), Hollandia pedig 16 százalékkal (17,5 ezer tonna) kevesebb fokhagymát szállított a közösség piacára 2022 első nyolc hónapjában.
A közösség a harmadik országokat tekintve nettó exportőr fokhagymából: az export 76,1 ezer tonna, az import 50,1 ezer tonna volt 2021-ben. Az unió friss fokhagyma kivitele 2 százalékkal 45,8 ezer tonnára nőtt 2022 első nyolc hónapjában az előző év azonos időszakához képest, miközben a behozatal 10 százalékkal 41,1 ezer tonnára bővült.
Kínából 28 százalékkal több (27,2 ezer tonna) fokhagyma érkezett a jelzett időszakban. Egyiptom a második legjelentősebb beszállítóvá vált, ahonnan 11 százalékkal több (8,9 ezer tonna) fokhagyma érkezett ugyanekkor. Megjegyzik, hogy Egyiptom (szemben Kínával vagy Argentínával) importvám nélkül szállíthat az Európai Unióba fokhagymát.
MTI
Népszerű cikkek a rovaton belül
Komolyabb fagyokra lenne szükség a kártevők és kórokozók gyérüléséhez
Így intézhetik a gazdálkodók elektronikus ügyeiket 2025. január 16-tól
Igényfelmérés indul a mezőgazdasági diákmunkáról
Januártól nem lehetnek többé cégvezetők a termelők pénzét eltüntető felvásárlók
Legalább 100 000 fát ültetnek el a Nemzeti Faültetés Napján
Az enyhe időben erősödhetnek a kalászosok
Módosultak a kis összegű állami agrártámogatásokra vonatkozó szabályok
Vádat emeltek egy milliárdos költségvetési hiányt okozó sajtkereskedő céghálózat ellen
Január 1-jétől a felvásárlóknak 30 napon belül ki kell fizetniük a termelőket