A vállalatoknak gondoskodniuk kell arról, hogy az általuk az unióban forgalmazott termékek előállításához nem volt szükség erdőterületek kiirtására – jelentették ki az Európai Parlament (EP) képviselői az erdőirtás nélkül előállított termékekről szóló, uniós bizottsági jogszabálytervezetről elfogadott álláspontjukban.
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén 453 szavazattal, 57 ellenszavazat és 123 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalás szerint az új jogszabály a vállalatok számára kötelezővé tenné annak ellenőrzését, hogy az általuk árult termékeket nem kiirtott erdők helyén vagy leminősített földterületen termelték.
A jogszabály biztosítaná a vásárlókat arról, hogy az adott áru megvásárlásával nem járulnak hozzá erdők, a többi között pótolhatatlan trópusi esőerdők elpusztításához. Az unió ezzel is csökkenthetné az éghajlatváltozásban és a biológiai sokféleség csökkenésében játszott saját szerepét – írták.
Az Európai Bizottság javaslata szarvasmarhákra, kakaóra, kávéra, pálmaolajra, szójára és fára, illetve az ezekből előállított termékekre, például a bőrre, a csokoládéra vagy a bútorra vonatkozik. Az Európai Parlament ezek mellett a sertés-, kecske-, birka- és baromfihúst, a kukoricát, a gumit, a faszént és a nyomtatott papírtermékeket is felvenné a listára.
A jogszabálytervezet nem tilt be árucikkeket, nem helyez tiltólistára származási országokat. Azonban a vállalatoknak kötelezően gondoskodniuk kell arról, hogy átvilágítják szállítási láncaikat és ellenőrzik a kockázatos termelőket, beszállítókat.
A képviselők ahhoz is ragaszkodtak, hogy a termékek nem származhatnak 2019. december 31. után kiirtott erdők területéről. Az Európai Bizottságnak a jogszabálytervezet életbe lépését követő fél éven belül átlátható értékelést kell végeznie, és alacsony, közepes és magas kockázatot jelentő csoportba kellene sorolnia az országokat – áll az EP állásfoglalásában.
MTI
Címlapkép: Illusztráció
Népszerű cikkek a rovaton belül
Ökológiai bomba a vizeinkben
Az erdészeti programokkal egyre közelebb kerülünk a klímavédelmi célok eléréséhez
A búvósávok segítenek megőrizni a gyep biológiai sokféleségét
Szakmai együttműködések, új mintaprojektek segítik az erdőtüzek elleni védekezést
Alkalmazkodás nélkül teljesen esélytelen a magyar agrárium
A lápi póc kipusztulása ellen küzdenek a Debreceni Egyetem szakemberei
Másfél millió eurós projekt indult a Sajó állapotának feltérképezésére
Szlovák-magyar összefogás a biodiverzitás védelmében
A csemegeszőlő lehet a klímaváltozás egyik nyertese