A tej hiányát a szerb állam külföldi forrásból igyekszik mérsékelni, így az egyes üzletek polcai mintegy tíz nap után egyedül tartós tejjel telhetnek meg. A hiány miatt megtiltották a tej exportját, ez alól kivételt képez Albánia és Észak-Macedónia, illetve a Nyílt Balkán kezdeményezés tagjai – írta a 021.rs.
A szerb portál szerint a hazai termelők még nem kapták meg az egy hónappal ezelőtt ígért 15 dináros (51 forint) jutalékot az egy liter eladott tej után. Sanja Bugarski, a marhatenyésztők szövetségenek elnöke úgy fogalmazott, hogy ez „csak egy lyukat tömne be a süllyedő hajón, ahol sokkal több ilyen lyuk van”.
Dejan Trajkovic szerbiai tehéntenyésztő megerősítette, hogy a tejhiány abban nyilvánul meg, hogy a tejtároló tartályok üresek, a kisebb farmokat pedig bezárták – írta a Direktno.rs. Azt is elmondta, hogy az alacsony felvásárlási ár már 2-3 éve jelen van, és már ő is azon gondolkodik, hogy húsz év után lakatot tesz tenyésztőfarmjára.
Elmondása szerint: „Szénám még van a következő fél évre, de azután nem tudok mit tenni, sem anyagi eszközök nem állnak a rendelkezésemre, de nincs is kitől vásárolni a katasztrofális szárazság miatt.”
Az elmúlt napokban sok találgatás és félretájékoztatás jelent meg a közösségi oldalakon a tejről, annak áráról, valamint a szerbiai tejelő tehenek számáról – mondta Branislav Nedimovic szerb mezőgazdasági miniszter. Elmondása szerint Szerbia új kormánya foglalkozni fog az üszőtenyésztőknek szánt intézkedésekkel, hogy Szerbiában több tej legyen, és megszűnjön az átmenenti hiány.
Zarko Malinovic, a szerbiai gazdasági kamarából felhívta a figyelmet arra, hogy nem hiányról van szó, hanem egy rövid távú zavarról a piacon – írta az Euronews Serbia.
„A piacot ugyanolyan mennyiségben látják el, mint az előző időszakban. A tejhiányról szóló történetek miatt nőtt meg a kereslet”
– magyarázta Malinovic.
Mint kiderült, a kereskedők minden készletet elérhetővé tettek, és mindent megtesznek a stabil ellátás biztosítása érdekében.
Kijelentette: „A polgároknak meg kell érteniük, hogy Szerbiában a kereskedelmi árrések nagyon alacsonyak. A kereskedők pénzt veszítenek, de tisztában vannak azzal a felelősséggel, amely jelenleg rájuk nehezedik, ugyanis a termékek 15–20 százalékának korlátozott az ára, így osztoznak a polgárokkal a válság terheiben.” Felhívta a lakosság figyelmét arra, hogy ne halmozzák fel készleteket, mert így csak tovább fokozódik a helyzet.
„Nem szükséges, hogy kartonszámra vásárolják a tejet. Ez egy olyan áru, amelynek korlátozott a szavatossági ideje. Ha fogyasztóként felelősségteljesen járunk el, a szükséges mennyiséget vásároljuk meg, és nem halmozzuk fel, akkor stabil lesz az ellátás is” – tette hozzá Malinovic.
Forrás: hirado.hu
Fotó: Illusztráció
Népszerű cikkek a rovaton belül
Nem csak főzelék készülhet a lencséből
Kelendő a minőségi pezsgő az év végén
Búcsúztassuk az óévet hazai virslivel!
Sertéstenyésztés fejlesztésére kapott 611 millió forint támogatást a Vitafort és a MATE konzorciuma
Megjelent az őshonos állatok tartását támogató pályázati felhívás
Pályázzon tájjellegű étellel!
Megjelent a kiskérődző ágazat állatjóléti támogatása
Még az idén többlettámogatáshoz jutnak a víziszárnyas-tartók
Illegális tevékenységek is szerepet játszhattak a madárinfluenza terjedésében