Statisztikai adatokkal is cáfolja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Békés megyei igazgatósága, hogy a jégkármérséklő rendszer, a Jéger működése aszályt okozna – közölte a szervezet közleményben.
Azt írták, Békés megyében augusztus 15-e és szeptember 12-e közt a jégkármérséklő rendszer talajgenerátorai 10 napig voltak bekapcsolva. A megyében lévő 63 generátorból 57 működött, hatot korábban – a kezelők megfenyegetése miatt – leállítottak.
A generátorok működése alatt az elmúlt 30 napban Békés megyében a lehullott csapadékmennyiség meghaladta az országos átlagot.
Tehát a berendezések nem befolyásolják a csapadék kialakulását és mennyiségét, kizárólag annak halmazállapotára, a kialakuló jégszemek méretére vannak hatással – húzták alá, hozzátéve, hogy a megelőző, aszályos egy hónapban csupán hat napon voltak bekapcsolva a generátorok.
A jégszemek méretének mérséklésén túl a jégkármérséklő rendszer az időjárás egyéb paramétereit, a csapadék eloszlását, intenzitását, a felhők kialakulását, mozgását nem tudja befolyásolni – hangsúlyozták a közleményben.
MTI
Népszerű cikkek a rovaton belül
Január elsejétől új szabályok védik a termelőket
Egyre több fiatal választja az agrárszakmát
A magánerdészeti szakma legnagyobb elismerését kapta a jászberényi állatkert vezetője
Komolyabb fagyokra lenne szükség a kártevők és kórokozók gyérüléséhez
Így intézhetik a gazdálkodók elektronikus ügyeiket 2025. január 16-tól
Igényfelmérés indul a mezőgazdasági diákmunkáról
Januártól nem lehetnek többé cégvezetők a termelők pénzét eltüntető felvásárlók
Legalább 100 000 fát ültetnek el a Nemzeti Faültetés Napján
Az enyhe időben erősödhetnek a kalászosok