A konstruktív megbeszélésen a NAK, a MAGOSZ, a GOSZ, a FruitVeb, a HNT, a Gyógynövény Szövetség, illetve a Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara kezdeményezésére az alábbi döntés született:
- fél évvel később, 2023. január 1-től vezetik be a jogszabályt; A féléves időszakban tesztüzemben működik az e-Permetezési napló, melynek felhasználási tapasztalatai még a végleges bevezetés előtt kiértékelésre kerülnek;
- csak a szántóföldi növénytermesztőket érinti majd a kötelezettség;
- kizárólag a rovarölő szeres kezeléseket kell 24 órán belül digitálisan bejelenteni;
- a 10 hektárnál kisebb területet művelő gazdák mentesülnek a kötelezettség alól.
- az egyéb növényvédőszerek kijuttatásáról az eddigi gyakorlat szerint, évente egy alkalommal összesítve is lehet adatot rögzíteni a rendszerben.
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa elégedett a tárgylások eredményével, hiszen egyértelműen mentesülnek a szőlőtermelők még a rovarölő szerek naprakész vezetése alól is az e-Permetezési naplóban.
A HNT mindvégig azt a szakmai álláspontot képviselte, hogy a szőlő kultúra nem jelent tényleges veszélyt a méhek számára, így az teljes egészében mentesülhet a rovarölő szerek szigorú nyilvántartási kötelezettsége alól.
A HNT főtitkára kiemelte: „Úgy érzem, hogy nemzeti szabályozás tekintetében lényegesen egyszerűbb dolgunk van, mert annak kereteit szakmai érvek mentén lehetett ez esetben is módosítani. Ennek egyik alapja, hogy mindkét oldalon azonos célért dolgozunk: a magyar termelőkért és a magyar fogyasztókért. A nagy kihívások sokkal inkább EU -s szinten várnak ránk. Ez jellemző például a növényvédelmi előírások területén is.
A borágazat esetén hasonlóan égető kérdés a borok címkézésnek EU-s szabályozási tervezetei, melyek egyeztetése során az Agrárminisztérium folyamatosan konzultál a HNT-vel. A Minisztérium és a szakmaközi szervezet e területen is azonos álláspontot képvisel a különböző EU-s fórumokon.”
MTI Fotó: H. Szabó Sándor
Népszerű cikkek a rovaton belül
Január elsejétől új szabályok védik a termelőket
Egyre több fiatal választja az agrárszakmát
A magánerdészeti szakma legnagyobb elismerését kapta a jászberényi állatkert vezetője
Sertéstenyésztés fejlesztésére kapott 611 millió forint támogatást a Vitafort és a MATE konzorciuma
Komolyabb fagyokra lenne szükség a kártevők és kórokozók gyérüléséhez
Így intézhetik a gazdálkodók elektronikus ügyeiket 2025. január 16-tól
Igényfelmérés indul a mezőgazdasági diákmunkáról
Januártól nem lehetnek többé cégvezetők a termelők pénzét eltüntető felvásárlók
Legalább 100 000 fát ültetnek el a Nemzeti Faültetés Napján