A korszerű gabonatárolás a töredékére csökkenthetné a veszteséget, de a belföldi tározók nagy részét évtizedek óta nem fejlesztették – közölte a K&H. kis ráfordítással is jelentős eredményeket lehetne elérni…
A pénzintézet szerint a gabonatárolás fejlesztését a csökkenő hozamok indokolják. Mint írták, az előrejelzések alapján a terméshozamok világszerte 20 százalékkal lesznek alacsonyabbak az évszázad végére, miközben 11 milliárd embert kell majd eltartani. Ma a termés 10-20 százaléka kárba vész, a kutatások mégis inkább a termés növelésére összpontosítanak – tették hozzá.
Magyarországon az aratás utáni veszteség több tízezer tonna, de a közleményben idézett szakértői javaslat szerint hűtéssel és folyamatos monitorozással hosszú ideig épen tartható a gabona, a kár pedig a tizedére, vagy még lejjebb csökkenthető. A hatékony tároláshoz ugyanakkor nélkülözhetetlenek a korszerű digitális eszközök – hangsúlyozták.
Az K&H Csoport agrár üzletágának vezetője szerint kis ráfordítással is jelentős eredményeket lehetne elérni. Tresó István az állami forrásokra is felhívta a gazdák figyelmét, hiszen jövőre 951 milliárd forint jut agrártechnológiai fejlesztésekre, ami majdnem 40 milliárddal több, mint az idei keret – írták.
MTI
Fotó: MTI / Sóki Tamás
Népszerű cikkek a rovaton belül
A csemegeszőlő lehet a klímaváltozás egyik nyertese
Kína átmeneti dömpingellenes intézkedéseket vezet be az unióból importált borpárlatokra
Akár évi 160 milliárd forinttal bővülhet az agrárium jövedelme a beruházási pályázatok révén
Magyar vállalat az EBRD agrárzöldítési versenyének nyertesei között
Rekord kárkifizetések várhatók az idei viharszezonban
Budapesten tanácskoznak a világ legnagyobb ipari paradicsom feldolgozói
Átadták a Talentis Agro Zrt. új, 1,7 milliárd forintból megépült öntözőtelepét
Minimális áremelkedés várható a dísznövények piacán
Az új vidékfejlesztési pályázatok ismét lendületet adhatnak az növényházi zöldségtermesztésben tervezett beruházásoknak