A frissen szedett fűszernövények illatánál és zamatánál nincs is jobb ételízesítő, a szurokfű nevét hallva az emberek többsége a mediterrán ételek aromás morzsolt fűszerére gondol. Fűszerező értékkel a Földközi-tenger vidékén vadon termő fajok és alfajok rendelkeznek. Manapság nem csak szárított, morzsolt formában, hanem frissen cserepes fűszernövényként is megvásárolhatjuk.
A szurokfű (oregánó) jelentősége a múltban, és napjainkban
A közönséges szurokfű, vagy más néven vadmajoránna (Origanum vulgare), eredetileg Dél-Európa szerte őshonos növény, használata nagyon régre nyúlik vissza. A mediterrán népszokások nagy jelentőségű növénye: anno mágikus amulettekbe zárták, hogy az ördögi erőket távol tartsa. Az ókorban a görögök és a rómaiak pókcsípésekre, skorpiócsípésekre és sebekre pépes borogatásokat készítettek, de előszeretettel használták fertőtlenítésre és izomlazításra is. A mediterrán népgyógyászati források szerint szurokfűvel gyógyították a hasmenést, az emésztési zavarokat, de asztma ellen is használták. Máig népszerű fűszere a Közel-Keletnek, például a zaatar, (za’atar), amely az arab és a közel-keleti konyha jellegzetes fűszerkeveréke is egy fajta szurokfajt tartalmaz.
A szurokfű jellemző tulajdonságai
A szurokfű néven előforduló Origanum fajok rendkívül változatos megjelenéssel rendelkeznek, és környezeti igényeikben is nagyban különböznek egymástól. Így egyaránt előfordul a hűvös Skandináviában és Angliában, de akár Tajvanon vagy a Földközi-tenger vidékén. Nagyon hasonló a fűszeres, aromás kerti majoránnához (Origanum majorana). Több alfaja is ismert, száraz erdők, gyepek gyakori növénye. A vadon előforduló szurokfű hazánkban is megtalálható, kiváló méhlegelő. Míg a ciprusi és görög szurokfű virágának színe fehér, hazánkban vadon előforduló növény rózsaszín virágú, és csak minimális illatot áraszt.
A nemzetközi piacon oregánónak neveznek minden olyan fűszernövényt, amelyek a jellegzetes szurokillattal rendelkeznek. Ezért különböző egzotikus országba utazva az oregánó név alatt egészen más növénycsaládba tartozó növényt találhatunk. Ami a mediterrán ételeken, pizzákon előfordul, az valószínűleg ciprusi, vagy görög szurokfű. Mindkét növény fehér virágzattal rendelkezik. Ha megdörzsöljük a leveleket, akkor a kezünkön erősen aromás illóolaj látható.
A szurokfű termesztése és környezeti igényei
A természetes élőhelyén a vad szurokfű még a köves, vékony termőréteg talajon is elél, így a legtöbb talaj alkalmas a termesztésére. Sokan szerzik be a szaporító anyagot a mediterrán térségből. Ebben az esetben előfordulhat különösen a hó nélküli teleken, hogy az állomány elpusztul. Fénykedvelő, szárazságtűrő növény, magvetéssel szaporítható. A több éves tövek viszont tőosztással és dugványozással szaporíthatók. Ültetőhelyéül a kert legnaposabb részét válasszuk. Öntözésre kiültetéskor, és csapadékmentes időszakokban, valamint forró nyarakon kell gondot fordítani. Virágzása általában júliusra, augusztusra esik. A betakarítás optimális idejét a virágba borulás mutatja. A szurokfű jelentős kártevőkkel nem rendelkezik, és a tapasztalatok szerint gombás betegségek csak Európa északi területein jelentek meg a termesztésében.
Célszerű a virágzás első idejére igazítani a vágását, mivel a későbbiekben lehullanak a szár alsó részén található levelek, így a betakarítása jelentős veszteséggel jár. A levágott hajtásokat száradás után lehet lemorzsolni. Az illóolaj összetétele jelentős mértékben függ a környezeti tényezőktől – a talajtól, a csapadéktól, és a hőmérséklettől. Magas illóolaj tartalommal rendelkezik, kisebb mennyiségben timolt tartalmaz, jellegzetes illatkomponense a karvakrol, amely akár a 80-90 százalékát is kiteheti.
A szurokfű felhasználása
A szurokfüvet Erdélyben elsősorban festőnövényként alkalmazták, egyéb használata nem terjedt el. Bátran használható fűszerként és teaként, bár az íze a szokásostól eltér, semmilyen káros összetevőt nem tartalmaz. Manapság jelentős növénye az ígéretes kutatásoknak, egészségvédő hatására vonatkozólag számos kutatást végeznek. Kúraszerű fogyasztása – egy-két csésze tea az egészséget támogatja. Az illó komponenseken túl számos kedvező összetevővel rendelkezik. Illóolaja a mikrobák szaporodását gátolja, ezért különösen az őszi téli időszakban a megfázásos betegségek szezonjában érdemes vele a levegőt fertőtleníteni, a párologtatóba pár csepp szurokfű illóolajat cseppenteni.
A szurokfű a konyhában
Igen kedvelt fűszer, az olaszos ételek nélkülözhetetlen fűszernövénye, de a görög, spanyol, portugál, a francia, és a közel-keleti konyhák is előszeretettel használják. Egyaránt felhasználható frissen, és szárított formában. Az íze szúrós, kellemesen kesernyés, átható, és meleg érzetet kelt. Halak, saláták, különböző zöldségételek, és kelt tészták ízesítésére használják.
Népszerű cikkek a rovaton belül
Csökkenti a magas vérnyomást és a rák kockázatát az olívabogyó
Puszta jelenlétével is gyógyít az anyósnyelv
Ezeket a gyógynövényeket használjuk nátha ellen
Gyógynövényfesztivál Halimbán
Rozmaring
Kerti majoránna
Citromfű
Csipkebogyó, kamilla: Gyógynövények, amelyeket a babák is fogyaszthatnak
Körömvirág