A szőlőmetszésben alkalmazható robot kifejlesztésén dolgozik az Innovitech Kft. a Pécsi Tudományegyetemmel (PTE), a Bay Zoltán Kutatóintézet Nonprofit Kft.-vel és az SBS Kft.-vel közösen – tájékoztatta a konzorciumot vezető Innovitech Kft. az MTI-t.
Közleményük szerint a csaknem 860 millió forintból, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) 618 millió forintos támogatásával zajló program célja egy olyan önjáró robot létrehozása, amely képes a szőlőültetvényeken a metszési feladatok elvégzésére.
A kommünikében azt írták, hogy a program keretében olyan – időjárási viszonyoktól függetlenül működő – eszközt szeretnének létrehozni, amelynek „tudása” képes pótolni a tapasztalt szőlészek szakértelmét, így csökkenthető az ágazatban jelentkező szakember- és munkaerőhiány.
A robot kamerák által rögzített képek segítségével fel tud majd térképezni egy ültetvényt, segítségével lehetőség nyílik a különböző célok szerinti tőkealakításra, illetve a növénykultúra folyamatos megfigyelésével a termőegyensúly, a hozam és a minőség ellenőrzésére, de akár a tőkénkénti eredményesség vizsgálatára és az alkalmazott metszési technikák kiértékelésére is. A robot lehetőséget teremt továbbá a precíziós gazdálkodásra áttérésre – emelték ki a kommünikében.
A közlemény szerint a fejlesztés a szőlészeti képzést is szolgálja a rendszer által begyűjtött ismeretanyag segítségével és azzal, hogy modellezhetővé válnak az egyes metszési döntéshelyzetek.
A programban a szőlészeti szaktudást a PTE biztosítja, a Innovitech Kft. a szoftveres megoldások fejlesztéséért felel, a robotikai szakismeretet a Bay Zoltán Kutatóintézet NKft. adja, míg az SBS Kft. az eszköz megépítésében kap szerepet – derül ki a konzorciumot vezető társaság közleményéből.
MTI
Fotó: Balázs Attila / MTI
Népszerű cikkek a rovaton belül
Pezsgőkből és aszúkból rendeznek kóstolót Budapesten
Pannonhalmi borász lett az Év Bortermelője
Egyre népszerűbbek a rozé borok Magyarországon
November végétől pályázhatnak az új AKG-ban való részvételre a szőlőtermelők
Zsinórban másodszor is a világelitben egy tokaji borászat
Mustgáz – a szüreti időszak veszélye
A csemegeszőlő lehet a klímaváltozás egyik nyertese
Csaknem negyven borászat kínálja nedűit a Budafoki Borfesztiválon
Gere Attiláé az az Év Pincészete díj