január 3, 2025

Takarékbank: eltérőek az egyes agrárágazatok kilátásai

napraforgő-aratás-kombájn-mezőgazdaság

MTI/Kiss Dániel

Jelentős eltérést mutatnak az agrárágazatok idei évre vonatkozó kilátásai: míg a gabonatermesztők soha nem látott jó áron tudják értékesíteni termékeiket, pozitív várakozásokkal tekintenek előre, addig az állattenyésztési piac szereplői negatív kilátásokat jeleznek a következő negyedévre – értékelték a Takarékbank elemzői.

Megtört a Takarék AgrárTrend Index több mint egy éve növekvő trendje, a harmadik negyedévben 31,4 pontra csökkent a 48 pontos skálán, ami 0,7 ponttal alacsonyabb az előző negyedévinél – mondta Hollósi Dávid, a Takarék Agrár Üzletág ügyvezetője.

A gabonatermesztők a leginkább derűlátóak, a világpiaci árak magasak, a sokéves átlag jövedelemszint elérhetőnek tűnik. Az állattenyésztők között a baromfihús-termékpálya helyzetértékelése a legjobb, a takarmányárak érvényesíthetőek a termelői árakban, a pulyka kivételével – sorolta, hozzátéve: a legpesszimistábbak a sertéságazati szereplők, mert e területen a globális folyamatok kedvezőtlenek.

Kiemelkedő javulás várható a szőlészet-borászatban, az alapanyag ára kissé nőtt, a szüret jól sikerült. A gyümölcságazat tartósan pesszimista, a sertéságazathoz hasonlóan, a tavaszi fagyok súlyos kárt okoztak, nincs megfelelő munkaerő sem. Átlag alatti kilátásokat mutat a tojástermékpálya, a hazai kereslet csökkent, a takarmány árak emelkedése nem jelent meg a tojás termelői árában, talán az utolsó negyedévben fog – mondta Hollósi Dávid. A következő negyedévre ható bizonytalansági tényezők közé sorolta az emelkedő energiaárakat, és a koronavírus esetleges újabb hullámait.

Héjja Csaba elemző arról beszélt, hogy a 2021-ben az állattenyésztési és növénytermesztési árak elváltak egymástól. Az állattenyésztők a takarmányárak emelkedését nem tudták érvényesíteni az áraikban, és a közvetlen támogatások aránya a jövedelmen belül az ágazatban 5 százaléknyi, míg a növénytermesztésben az arány 20 százalék. Az élelmiszertermelés költségszerkezetére jelentős hatással lesz a minimálbér emelése is közlése szerint.

Az üzemi koncentráció egyre jobban megjelenik az ágazatban, emellett a kibocsátás mennyiségben és értékben egyaránt egyre nagyobb. A várható hatások közé sorolta azt is, hogy ötödével nő a növénytermesztő üzemek száma. Továbbra is meghatározó kérdés az agráriumban és az élelmiszeriparban működő vállalkozások körében, hogy az alapanyagok jelentős drágulását hogyan tudják érvényesíteni az értékesítési árakban.

A Takarék AgrárTrend Index a Takarékbank agrár- és élelmiszeripari bizalmi mutatója, amely a megkérdezettek saját helyzetértékelése alapján készül, és hónapokkal a statisztikai összesítések megjelenése előtt tudja jelezni, merre tart az adott ágazat, alágazat, illetve a teljes magyar agrárium. A válaszadók 30 százalékban kisüzemek, 30 százalékban középüzemek, 40 százalékban nagyüzemek.

MTI

Fotó: MTI/Kiss Dániel