
Fotó: Fekete István / kormany.hu
A Közös Agrárpolitika feltételességi szabályrendszere 2025-től új Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot előírással bővül, a vizes élőhelyek és tőzeglápok védelmét, ezzel pedig a vízvisszatartás és a talaj szervesszén-tartalmának megőrzését szolgáló HMKÁ 2-vel – közölte az Agrárminisztérium (AM) az MTI-vel.
Az EU-szabályozás lehetővé tette a tagállamoknak, hogy ezt az előírást megalapozott indokkal csak 2025-től vezessék be, Magyarország élt ezzel a lehetőséggel. Jelen tájékoztató célja azt bemutatni, hogy az uniós jog alapján 2025. január 1-jétől kötelező módon bevezetendő HMKÁ 2 előírás alá milyen típusú területek tartoznak, és hogy az ilyen területtel rendelkező termelőknek milyen földhasználati szabályokat kell követniük – írták.
Az érintett gazdálkodók számára fontos információ, hogy legkésőbb november elején az előzetes HMKÁ 2 fedvény megismerhető lesz a MePAR (Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszer) és MeKIR (Mezőgazdasági és Környezeti Információs Rendszer) oldalakon, továbbá a hamarosan nyíló AKG benyújtó felületen is meg fog jelenni. Előreláthatólag novemberben a Magyar Államkincstár a mobilGAZDA alkalmazáson és/vagy az Ügyfélkapun szintén küld majd tájékoztatást az előzetes fedvény alapján érintett gazdálkodóknak
Bővebb információ elérhető a https://kormany.hu/dokumentumtar/2025-tol-uj-unios-eloiras-erinti-a-vizes-elohelyen-gazdalkodokat linken.
MTI
Népszerű cikkek a rovaton belül
Folytatódott a talajok feltöltődése
Az idén is félmilliónyi kiskertben termelnek zöldséget saját célra
A terméshozamok előrejelzését és a növénybetegségek azonosítását segítő kutatási program indult
Jelentősen nőtt a hazai növényházi zöldségtermesztés minősége és versenyképessége
Új lehetőség a gazdálkodók számára az ökológiai célú vízpótlás
Magyar fejlesztésű technológia segítheti a gombatermesztést
Új gabonafajták előállítását szolgáló génszerkesztési eljárást fejlesztettek
Jövő héten kezdődik a dohánytermesztési szerződések megkötése az ULT-nél
A mezőgazdaságban alkalmaz mesterséges intelligenciát egy izraeli startup