december 21, 2024

145 ezer gazdálkodó kapott támogatási előleget november végéig

dísznövény cserepes virág kertészet

fotó: NAK / Lévai Zsolt

Lezárult a Közös Agrárpolitika új időszakának második előlegfizetési időszaka, amelynek keretében 145 ezer gazdálkodó részesült 317,8 milliárd forint támogatásban. A kifizetett terület- és állatalapú agrártámogatások elsősorban a gazdálkodók mezőgazdasági tevékenységének jövedelmezőségét negatívan befolyásoló, de környezeti szempontból előnyös kötelező termelési előírások betartásáért nyújtanak kompenzációt – közölte az Agrárminisztérium (AM)  az MTI-vel.

A közlemény szerint az utóbbi évek gazdasági nehézségei – mint az inputköltségek jelentős emelkedése, a magas hitelkamatok, az alacsony termelői árak vagy éppen az idei aszály – miatt kiemelt jelentőségű, hogy 2024-ben a gazdálkodók számára minden eddiginél több előleg került kiutalásra. Mindez annak köszönhető, hogy a kormányzat megteremtette a szükséges pénzügyi és szakmai feltételeket.

Az idén tavasszal benyújtott egységes kérelmek után – a 2024. október 16. és november 30. közötti előlegfizetési időszakban – 17 jogcímen, összesen 317,8 milliárd forintot fizetett ki a Magyar Államkincstár. Ez az összeg 123,7 milliárd forinttal, azaz 64 százalékkal haladja meg az egy évvel ezelőttit.

A kifizetések a kérelmezők 92 százalékához, mintegy 145 ezer termelőhöz jutottak el, akiknél sikeresen zárultak le a kifizetésekhez kötelező módon kapcsolódó ellenőrzési folyamatok. Egy új agrártámogatási ciklus esetében az első év mindig tanulóév, így 2023-hoz képest az idei évben már bejáratottabb intézményi mechanizmusok segíthették az előlegfizetést – írták.

A legnagyobb összeg, 166,8 milliárd forint alaptámogatási jogcímen került kifizetésre közel 142,2 ezer termelő részére. Újraelosztó támogatás jogcímen a Magyar Államkincstár 141,7 ezer gazdálkodónak utalt 48 milliárd forintot, amely a kisebb gazdaságok első hektárjaira nyújt plusztámogatást. Előleget lehetett folyósítani még a fiatal mezőgazdasági termelőknek kiegészítő jövedelemtámogatás formájában.

Továbbá kilenc termeléshez kötött támogatási jogcím keretében a szántóföldi zöldség, a gyümölcs, a húsmarha, a tej és a juh ágazatok összesen 25,3 ezer termelője jutott 26,1 milliárd forinthoz

– áll a közleményben.

Az egységes kérelem keretében igényelt, terület- és állatalapú vidékfejlesztési támogatások közül három esetében volt előlegfizetés. A Vidékfejlesztési Program részeként működtetett agrár-környezetgazdálkodási program által 11,4 ezer termelő 48,7 milliárd forintot, az ökológiai gazdálkodás támogatása keretében 2,7 ezer termelő 13,5 milliárd forintot kapott. Az őshonos állatok tartását 1,7 milliárd forint előleg kifizetése segítette – tették hozzá.

Az előlegfizetési időszak lezárulta után a Magyar Államkincstár decemberben rész-, valamint végkifizetéseket teljesít majd – közölte az AM.

MTI